12 Şubat 2015 18:19

Uyuzdan kırılan köy yüzüstü bırakıldı

Uludere’nin Şîvrezan köyünde 3 ay önce ortaya çıkan uyuz salgınına sağlık kurumları herhangi bir müdahalede bulunmadı. Salgın için sağlık emek örgütleri köye gelip çalışma başlattı.

Paylaş

Uludere’nin Şîvrezan köyünde 3 ay önce ortaya çıkan uyuz salgınına sağlık kurumları herhangi bir müdahalede bulunmadı. Salgın için sağlık emek örgütleri köye gelip çalışma başlattı.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şîvrezan köyünde yaklaşık 3 aydır uyuz salgını başladığı belirtildi. Üç ay içinde hiçbir sağlık kuruluşu köyde herhangi bir müdahalede bulunmadı. 3 yıl önce köyde kurulan Aile Sağlık Merkezi’nde ise şu ana kadar bir doktorun bile bulunmadığı öğrenildi.

Salgından endişe duyan köylülerden Şemsettin Ölmez, hastalığın her geçen gün arttığını, 900 kişinin yaşadığı köyde neredeyse her evde 4 kişinin salgına yakalandığını aktardı.

Hastalığın yayılmasıyla müdahale yapılması için dilekçe ile Uludere Kaymakamlığı ve Şırnak Halk Sağlık Merkezi’ne başvuru yaptıklarını belirten Ölmez, “Ama heyet gönderilmedi. Kimse halimizi sormuyor. Kaymakamlık da bize ‘kendi imkanlarınızla hastalarınızı hastaneye kaldırın’ diyor. Bizim imkanımız yok, bu kadar insanı nasıl hastaneye götürelim” dedi.

SAĞLIKÇILARDAN BİR HEYET GİTTİ

Köydeki durumdan haberdar olan Şırnak Tabip Odası, Bîşeng Sağlık Merkezi ve Eczaneler Odası üyeleri de köye 5 doktor ve 7 hemşireden oluşan heyet gönderdi. Heyet adına açıklama yapan Şırnak Tabip Odası Başkanı Azad Karagöz, ilk müdahalenin ardından salgından korunma üzerine köy halkına eğitim vereceklerini, bunun için de ev ev dolaşacaklarını belirtti.

Uludere Kaymakamlığı ise, köylülerin iddiaları ile ilgili bilgi vermekten kaçınırken, Şırnak Halk Sağlık Merkezi’nde isminin açıklamasını istemeyen bir kişi konu ile ilgili bilgi veremeyeceklerini ancak köylülerin kısmen haklı olduğunu söyledi. (Şırnak/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TGS Akademi'den 'Yeni Medya Eğitim' programı

SONRAKİ HABER

8 Aralık mitingine çağrı: Taleplerimizle alanda olalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa