12 Şubat 2015 17:47

Yarın eğitimci grevde öğrenci boykotta

Eğitim Sen ve Alevi örgütlerinin çağrısıyla laik, parasız anadilinde eğitim ve demokratik yaşam için yarın öğretmen de öğrenci de okula gitmiyor.

Paylaş

KESK ve KESK’e bağlı sendikalar, yarın yapılacak “Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam” için boykot ve iş bırakma eylemine destek çağrısı yaptı.

KESK Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısında konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, AKP hükümetinin tekçi anlayış üzerinden toplumda kutuplaşmaya yol açtığını dile getirdi.

Köse, “Orta çağdan kalma ‘tek din, tek mezhep, tek cins, tek dil’ anlayışı, AKP döneminde temel politika haline getirildi. Vatandaşların anadilinde eğitim için kendi olanakları ile yapmaya çalıştığı okullar da yıkılmakta, yasaklanmaktadır. Asimilasyon politikaları güncellenerek sürmektedir” dedi.

Köse iş bırakma ve boykot eylemini barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin bir parçası olarak önemli bulduklarını, KESK ve bağlı sendikalar olarak eylemi destekleriklerini bildirdi.

Köse tüm vatandaşlara Eğitim Sen’in eylemine destek vermek üzere yarın çocularını bir gün okula göndermeme çağrısında bulundu.

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca da “Eyleme toplumun büyük kesiminden katılım olacaktır. Hatta AKP Hükümetine oy verenlerin de  bilimsel, laik, anadilinde eğitimden yana tavır alacağını düşünüyoruz. Laik ve seküler yaşamı tercih eden, Hükümete oy veren insanlarımızın bile bu gidişten rahatsız olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. (AnkaraEVRENSEL)


İZMİR’DE YASAK TANINMAYACAK

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Ümit Akıncı, yarınki boykotu yasaklayan İzmir Valiliğinin kararına uymayacaklarını ifade etti.

Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube binasında bir araya gelen KESK, DİSK, TMMOB ve Alevi örgütlerinin temsilcileri ‘laik ve bilimsel eğitim’ talebiyle yarın yapılacak okul boykotuna ilişkin basın toplantısı düzenledi.
Kurumlar adına basın açıklama yapan Ümit Akıncı, Türkiye’de eğitim sisteminin ve toplumsal yaşamın siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda tekçi, baskıcı ve dayatmacı bir şekilde düzenlendiğini ifade etti. Akıncı, “Çocuklarının geleceğinden endişe eden bütün velileri, 13 Şubat’ta yapılacak boykota çocuklarını okula göndermeyerek, eğitim ve bilim emekçilerini iş bırakarak, emek ve demokrasi güçlerini boykota ve eylemlere destek vererek demokratik tepkisini göstermeye ve ortak geleceğimize hep birlikte sahip çıkmaya çağırıyoruz. Taleplerimizi hep birlikte 12.30’da Basmane meydanında yeniden haykıracağız” dedi. 

Valiliğin boykot yasağına da değinen Akıncı, “Biz buradayız, ilgili disiplin mekanizmalarını çalıştırmaya 13 Şubat boykotuna destek verecek olan bizlerden başlayabilirsiniz” dedi.

HDK İzmir İl Koordinasyon Kurulu da (İKK) grev ve boykota destek verdi. HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur, “Çocuklarımızı yarın okullara göndermeyeceğiz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)


GREV VE BOYKOTA GENİŞ KATILIM İÇİN ÇAĞRILAR YAPILDI

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Öznur Oğuz, yarın yapılacak olan okul boykotunu ve eğitim emekçilerinin iş bırakma eylemini sonuna kadar desteklediklerini söyledi. Oğuz tarafından yapılan yazılı açıklamada AKP Hükümetinin müfredat değişiklikleri ile ders programlarına, kitaplarına ve yardımcı kitaplarına dinsel referanslar getirerek toplumsal yaşamda muhafazakarlık politikalarını başlattığı ifade edilirken greve ve boykota katılım çağrısı yapıldı.

Birleşik Haziran Hareketi de web sitesinde ‘velilere mektup’ adıyla yayınladığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: “Biz, çocukların gözlerindeki kararlılığı, inadı ve umudu sürekli kılabilmek için bilimsel ve laik eğitim için ayaktayız ve boykottayız. 13 Şubat’ta iktidarı uyarmak için çocuklarımızı okula göndermiyoruz. O günü çocuklarımıza ayıracağız. Alternatif dersler, çocuk oyunları ve şenliklerle özgür bir geleceğe olan umudumuzu güçlendireceğiz.”

Halkların Demokratik Partisi de yazılı yaptığı açıklamada “İnançlara ve dillere özgürlük istiyoruz. Bilimsel, demokratik, parasız, özgürlükçü ve laik bir eğitim istiyoruz. Eşit ve özgür bir yaşam istiyoruz.Ayrımcılığın, tek dil, tek mezhep dayatmalarının son bulması için tüm öğretmenleri ve öğrencileri boykota katılmaya çağırıyoruz” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi de katılım çağrısı yaptı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'İsrail, Kudüs’te 20 bin evi yıkmaya hazırlanıyor'

SONRAKİ HABER

Kayseri Cezaevinde tutuklulara ve ailelerine çıplak arama dayatması iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa