12 Şubat 2015 16:08

Elektriksiz köylüleri yeni trafo sözü sakinleştirdi

Sık sık arızalanan tek trafonun bütünüyle çalışmaz hale gelmesi yüzünden bir aydır elektriksiz olan Şırnak Kırış köyü sakinleri, tamir için köye gelen DEDAŞ ekipleriyle tartıştı. Köylüler eski trafonun en kısa sürede yenisiyle değiştirileceği sözü sakinleştirdi.

Paylaş

Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Kıriş köyü sakinleri, köylerinde bulunan eski trafonun sürekli arızalanması nedeniyle geçtiğimiz aylar boyunca sık sık elektrik kesintileri ile karşılaştıktan yaklaşık bir ay önce trafonun artık çalışmaz hale gelmesiyle bütünüyle elektriksiz kaldı. Elektriksiz kalan köylüler, yaşanan arızayı haber vermelerine rağmen haftalar sonra bugün tamir için köylerine gelen DEDAŞ ekipleriyle tartıştı. Öfkeli köylüler, yaşadıkları soruna artık kesin çözüm bulunmasını istedikleri DEDAŞ ekiplerinin yaklaşımı karşısında daha da öfkelendi. Köylülerin tepkisi daha da büyüyünce DEDAŞ ekiplerinin çağırması üzerine çok sayıda Jandarma geldi. 

Köyü adeta ablukaya alan jandarma ekipleri, köylülerin daha da gerilmesine neden oldu. Köylüler, ekiplerin köyden ayrılmalarına engel oldu. DEDAŞ görevlilerine dönük büyüyen öfke üzerine DEDAŞ yetkilileri, köy muhtarı Sait İverendi ve köyün ileri gelenleri ile görüştü.

Yapılan görüşmede köydeki eski trafonun 15 gün içerisinde yenisiyle değiştirilmesi sözü verilmesi üzerine köylüler ancak sakinleşebildi. Sakinleşen Verilen söz üzerine köylüler DEDAŞ ekiplerinin köyden ayrılmasına izin verdi. Ekiple birlikte askerler de köyden ayrıldı.

Yaşanan gerginliği anlatan köylülerden İbrahim Uçar, "Biz kimseden bir şey istemiyoruz üç aydır elektriklerimiz sık sık kesiliyor. Aylar sonra buraya bir trafonun şarteli kaldırmak için gelen ekiplere bizim elektriklerimiz neden kesiliyor diye sorduğumuzda hakaret içeren sözlerle karşılaşıyoruz. 20 yıl öncesinden köye getirilen trafo yetersiz kalınca sık sık kesintiler meydana geliyor" dedi. 

Yaşanan elektrik kesintileri yüzünden evlerindeki tüm elektronik cihazların artık çalışamaz hale geldiğini ve elektriksizliğin yaşamlarını olumsuz etkilediğini ifade eden köy sakinlerinden Uçar, yaşadıkları mağduriyetinin bir an önce çözülmesini beklediklerini kaydetti. (Şırnak/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Oran'dan Davutoğlu’ya: Hastaların ırkının sorulması talimatını siz mi verdiniz?

SONRAKİ HABER

Ceren Özdemir'in ardından: Bale öğretmeni olmak istiyordu, hayatını sanata adamıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa