12 Şubat 2015 14:11

Defne Joy Foster davasında hapis cezası verildi

Defne Joy Foster'ın ölümüyle ilgili davada, Foster'ın evinde hayatını kaybettiği Kerem Altan 'Yardım veya bildirim yükümlüğünü yerine getirmemek'ten suçlu bulundu. 2 ay 15 gün hapis cezası verilen Altan'ın cezası ertelendi.

Paylaş

Sunucu Defne Joy Foster'ın evinde hayatını kaybettiği Kerem Altan hakkında "yardım yükümlülüğünü yerine getirmemek suretiyle ölüme neden olmak" suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın karar duruşması görüldü. Kerem Altan "Yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Altan'ın cezası ertelendi.

'DEFNE'NİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLMUŞTUR'
Anadolu 36. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Kerem Altan ve Defne Joy Foster'ın eşi müşteki İlker Yasin Solmaz katılmazken, Defne Joy Foster'ın annesi ve taraf avukatları yeraldı.

Duruşmada söz alan Hatice Foster'ın avukatı Ersan Taştekin, Foster'ın ölümüne Altan'ın sebebiyet verdiğini belirterek, "Rahatsızlıktan 2 buçuk saat sonra yardım merkezini arayarak ambulans talep etmiştir" dedi. İlker Yasin Solmaz'ın avukatı Ayşegül Mermer ise, Altan'ın yardım yükümlülüğünü yerine getirmediğini ifade ederek, "Defne'nin ölümüne neden olmuştur" diye konuştu. Hatice Foster da duruşmada söz alarak, "Kızımın ölümüne sebebiyet vermiştir. Cezalandırılmasını şiddetle talep ederim" dedi ve gözyaşlarını tutamadı.

'YARDIM ETMEK İÇİN TÜM ÇABAYI GÖSTERMİŞTİR'
Sanık Kerem Altan'ın avukatı Veysel Ok ise, Defne Joy Foster'ın herkes tarafından tanınan bir kişilik olduğunu ve sağlık problemi olmayan bir dış görünüşü olduğunu ifade ederek, "Otopsi raporundan da anlaşılacağı üzere çok fazla alkol almıştır. Müvekkilim tarafından hastalıklarının bilinmesi mümkün değildir. Bu nedenle kendinden geçmesi durumunda müvekkilim tarafından bu durum alkol koması olarak nitelendirilmiştir. Ne yapılması gerekiyorsa onu yapmıştır. Bilerek ve isteyerek bu eylemi gerçekleştirmemiştir. Hasta olduğunu bilseydi müdahalesi farklı olabilirdi. Yardım etmek için tüm çabayı göstermiştir" şeklinde konuştu. Bu sırada Hatice Foster, "Yüreğim yanıyor, evlat kaybettim. 2 buçuk saat sonra mı ambulansı arıyor?" şeklinde tepki gösterdi.

2 AY 15 GÜN HAPİS CEZASI VERİLDİ, CEZA ERTELENDİ
Mahkeme davanın Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 98/2. maddesinde düzenlenen "Yardım yükümlülüğünü yerine getirmemek suretiyle ölüme neden olmak" suçundan dava açıldığını ancak dosya kapsamına göre eylemin TCK 98/1. maddede düzenlenen "Yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" olduğunu belirtti. Kerem Altan "Yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Altan'ın cezası ertelendi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
İstanbul Kadıköy'de Kerem Altan'a ait evde 2 Şubat 2011 de hayatını kaybeden Defne Joy Foster'ın ölümü ile ilgili Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı Kerem Altan'ın, Foster'ın ölümünde kusurunun olmadığını belirterek "takipsizlik" kararı ile dosyayı kapatmıştı. Defne JoyFoster 'ın ailesinin avukatları takipsizlik kararına itiraz etti. Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde incelenen itiraz da red edildi. Dosya daha sonra Yargıtay 12. Ceza dairesi tarafından incelendi. Darire, soruşturmanın hukuka aykırı olarak takipsizlik kararı verildiğini belirterek, Kerem Altan hakkında delillerin toplanması ve incelenmesine karar verdi. İtirazın kabulünü Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi. Altan hakkında "yardım yükümlülüğünü yerine getirmemek suretiyle ölüme neden olmak" suçundan, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

DEFNE JOY FOSTER KİMDİR?
Kral TV'de ekran başına geçen Foster, daha sonra çeşitli kanallarda müzik programı sunuculuğu yapmıştı. Ardından dizi oyunculuğuna başlayan Foster, "Sihirli Annem" adlı dizide "Eda" karakterini canlandırmıştı. Foster, son olarak Acun Ilıcalı'nın "Yok Böyle Dans" adlı programına yarışmacı olarak katılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dünyanın en iyi fotoğraf ödülü, Berkin eylemi fotoğrafına verildi

SONRAKİ HABER

Sivas'ta iskeleden düşen işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa