12 Şubat 2015 11:27

Ukrayna zirvesinde ateşkes kararı çıktı

Ukrayna'daki krizin çözümü için Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin Belarus'un başkenti Minsk'te bir araya geldiği zirveden ateşkes kararı çıktığı kaydedildi.

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna krizinin çözümüne yönelik tarihi zirvenin gerçekleştiği Belarus’un başkenti Minsk’te yaptığı açıklamada, 15 Şubat’tan itibaren ateşkesin geçerli olacağını, ağır silahların geri çekileceği sınır hattı konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Taraflar, anlaşma metnini imzaladı.

Birçok konuda anlaşma sağlandığı bilgisini paylaşan Putin, “Öncelikle 15 Şubat 2015 saat 00:00’dan itibaren ateşkes yürürlüğe giriyor. Ağır silahlar geri çekilecek. Ağır silahların geri çekileceği sınır hattı konusunda da anlaşma sağladık.” dedi.

Ağır silahların eş zamanlı çekilmesi ile ilgili konuya değinen Rus lider, Kiev’in ağır silahları bugün için ulaştığı sınırın geri çekilmesi istenirken, Donetsk ve Lugansk’ın 19 Eylül’de üzerinde anlaşma sağlanan sınırların gerisine çekileceğini söyledi. 

GÜVENLİ KORİDOR OLUŞTURULACAK
Minsk’te imzalanan belgeye göre ağır silahların çekilmesi 14 gün içinde tamamlanacak. İki taraf arasında silahlardan arındırılmış 50-70 kilometrelik genişlikte bir güvenli koridor oluşturulacak.

Ukrayna’nın doğu bölgesi Donbas’ta yaşayan nüfusun çıkarlarını koruyacak anayasa reformu yapılacağını vurgulayan Putin, Kiev’in Donetks ve Lugansk temsilcileri ile doğrudan diyaloga geçmemesi nedeni ile uzadığını ifade etti. Anlaşma çerçevesinde karşılıklı olarak tüm esirler 19 gün içinde serbest bırakılacak.

DEBALSTOVO’DA KANLI ÇATIŞMA DURMALI
Putin, “Debalstovo’da kuşatma altında kalan 6-7 bin askerin silahı bırakmasını istiyoruz. Poroşenko ile şu konu anlaştık: Debaltsovo’da durumu değerlendirmek için askeri uzmanlara talimat verilsin ve denetlenmesi için çalışmalar yapılsın. Tüm ihtilaf taraflarına bir an önce kanlı çatışmayı durdurulması için tekrar çağrıda bulunuyorum. Uzun vadeli çözüm için reel siyasi sürece geçmeye davet ediyorum.” çağrısında bulundu.

BU, SON ANLAŞMA
Ukrayna'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuryeti Başkanı Aleksandr Zaharçenko, anlaşmanın bir kez daha bozulması durumunda bunda Kiev yönetiminin sorumlu olacağını söyledi. Kiev’in anlaşmayı ihlal etmesi durumunda bir daha masaya oturmayacaklarını ifade eden Zaharçenko, “İhlal olursa yeni toplantı ve yeni anlaşma yok…” uyarısında bulundu.

ANLAŞMADA NELER VAR?
Rusya, Ukrayna ve AGİT temsilcileri ile Donetsk ve Lugansk temsilcilerinin dahil olduğu Temas Grubu tarafından imzalanan 19 Eylül 2014 tarihli Minsk Protokolüne göre, Kiev yönetimi çatışma bölgesinde tüm sınırların kontrolünü yıl sonuna kadar sağlayacak. Anlaşmaya göre 2015 sonuna kadar bölgede yerel seçimlerin yapılacak, siyasi istikrarın sağlanmasından sonra sınırda kontrol sağlanacak.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, anlaşmada Donbas’ın özerkliği ya da federasyon statüsüne geçiş konusunda herhangi bir madde olmadığını söyledi. 

Ancak imzalanan anlaşmaya göre geri çekilmenin tamamlanmasının ardından, yerel seçimler yapılması için model belirlenmesi ve söz konusu bölgelerin gelecekteki statülerine ilişkin görüşmelerin yapılması isteniyor.

Anayasal değişikliklerle birlikte Donbas’ın yerel yönetim gücü artırılacak ve 2015 sonuna kadar özel statü verilmesi ile ilgili süreç tamamlanarak yerel seçimlere gidilecek. 

1- Donetsk ve Lugansk’ta tüm tarafların katılımı ile 15 Şubat 2015 saat 00:00’dan itibaren ateşkes ilanı,
2- Ağır silahların kalibre ve kapasitelerine göre 50-140 kilometre oluşturulan sınırın gerisine 14 gün içinde çekilmesi, 
3- Ateşkes ve ağır silahların çekilmesi AGİT tarafından gözlenecek,
4- Geri çekilmenin tamamlanmasının ardından Donetsk ve Lugansk’ın özel statüsü ile ilgili çalışmaların başlaması,
5- Donetsk ve Lugansk’ta af ilan edilmesi,
6- Tüm rehine ve yasadışı olarak gözaltına alınanların 19 gün içinde serbest bırakılması ya da takas edilmesi,
7- Uluslaraarası mekanizmalar çerçevesinde insani yardımların organize edilmesi,
8- Emekli maaşları ve diğer sosyal sorumlulukların yerine getirilmesi,
9- Sınırlarda kontrolün Ukrayna hükümeti tarafından yeniden sağlanması,
10- Tüm yabancı askeri unsurların ülkeden çıkması,
11- Ukrayna’da 2015 sonuna kadar yeni anayasa hazırlanması ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi bağlamında Donetsk ve Lugansk’a yıl sonuna kadar özel statü tanıyan yasanın kabul edilmesi,
12- Yerel seçimlerin organizasyonu,
13- Ukrayna Temas Grubu’nun oluşturulacak Çalışma Grubu ile faaliyetlerinin güçlendirilmesi. (DIŞ HABERLER)

Yücel Özdemir yazdı: Ukrayna'da hesaplar sil baştan mı?

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kobanê'de 5 köy daha IŞİD'den temizlendi

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa