25 Temmuz 2011 03:57

Ne iyiliğini gördük ki?

Bizler GAP’ın merkezinde çalışan tarım işçileriyiz. Şanlıurfa’nın Bozova ilçesine bağlı Yaylak Beldesi karpuzuyla meşhurdur. Biz de karpuz taşıma işinde çalışıyoruz. Burası GAP’ın merkezi ama GAP toprak sahiplerinin, tüccarların hayatını değiştirdi.  Bizim kaderimiz değişmedi. Hem işçiliğimizden hem de K&

Ne iyiliğini gördük ki?

Paylaş
Recep Sümbül

Başbakan “bizden artık iyilik beklemesinler” diyor. Ne iyiliklerini gördük ki bugüne kadar? Geçen yılın Şubat ayında burada sel felaketi oldu. Benim bütün evim, eşyalarım sel altında kaldı. Valiye kadar çıktım ama AKP’lilerin yandaşlarına yardım yapıldı. Biz yine perişanlığımızla kaldık.

Tarım işçilerinin sigortası  da, hiçbir güvencesi de yok. Devlet yıllardır bizim böyle cehennem sıcağında ağır şartlar altında üç beş kuruş için çalıştırılmamızı seyrediyor. Tarım işçilerine daha iyi çalışma ve yaşam koşulları sağlanması için hiçbir yasal düzenleme yapılmıyor.

Burada yaşayan herkes tarım işçiliği yapıyor. Bizler hakkımızı aramak ve tüccarlarla pazarlık yapabilmek için Baziki İşçiler Derneği’ni kurduk. Dernekten önce tüccarlar istedikleri ücreti kabul ettiriyorlardı. Çünkü işçi çalışmaya muhtaç. Ama dernekten sonra artık tüccarlarla pazarlık yapabiliyoruz. Bizler taşıma işi yaptığımız için biz çalışmasak ürünleri tarlada kalır. Ama pamukta çalışan işçiler hepten perişan. Aylarca ücretlerini alamıyorlar. Bu insanlar ihtiyacı olmasa niye gelsin bu sıcak altında ter döksün. Ama fakir fukaranın halinden anlayan yok.

Bizim Yaylak’ta karpuz dışında hep pamuk ekiliyor. Ama burada bir tek tekstil fabrikası bile yok. Bizler onlardan bize bir iyilik gelmeyeceğini yaşayarak öğrendik.  İşçilerin kendi iyilikleri için, insan yerine konulmak için birleşmekten başka yolu yok

*Baziki İşçiler Derneği Başkanı Ş.Urfa

ÖNCEKİ HABER

Fen Lisesi öğrencisinin çağrısı

SONRAKİ HABER

Röveşatanın tarihi: Kim icat etti, ilk nerede görüldü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa