Fen Lisesi öğrencisinin çağrısı

Fen Lisesi öğrencisinin çağrısı

Merhabalar. Öncelikle belirtmek isterim ki, henüz 15 yaşında biri olarak bu elektronik postayı sizlere yazıyorum ve bürokratik adabı bilmememi hoş karşılayacağınızı umuyorum.Kendimden kısaca bahsetmem gerekirse; İzmir'de bir fen lisesi öğrencisiyim, bu sene okulumun desteğiyle akademik seviyede bazı çalışmalar içinde bulundum ve fizi

Ege Saraç

Merhabalar. Öncelikle belirtmek isterim ki, henüz 15 yaşında biri olarak bu elektronik postayı sizlere yazıyorum ve bürokratik adabı bilmememi hoş karşılayacağınızı umuyorum.

Kendimden kısaca bahsetmem gerekirse; İzmir'de bir fen lisesi öğrencisiyim, bu sene okulumun desteğiyle akademik seviyede bazı çalışmalar içinde bulundum ve fizik alanında bilimsel bir proje yaptım. Üniversitede çalışan akademisyenlerimizle ve öğrencilerimizle tanıştım ve onlarla iletişim içinde oldum. Yakın zamanda haberini aldığım, matematik ve teorik fizik ağırlıklı çalışmalar içeren Feza Gürsey Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü'nün işlevsizleştirilmesi yolundaki girişimler beni gelecek için fazlasıyla üzdü ve tedirgin etti. İleride okumayı düşündüğüm teorik fiziği barından bölümle ilgili bir şey söylemem gerekirse, Türkiye'de temel bilimler üstüne çalışan tek enstitü olması bile onu önemli bir dereceye getiriyor. Ancak araştırmacı sayılarıyla ilgili yapılan azaltmaların sürerek böylesine bir karar alınması gerçekten üzücü. Şu an en içten dileğim, Türkiye'nin bilim adında ilerlemesine ciddi anlamda katkıları olan Feza Gürsey Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü'nün Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Araştırmalar Merkezi'ne bağlanmaması ve olması gerektiği yerden Gebze'ye taşınıp zaten sahip olduğu kısıtlı sayıdaki araştırmacıyla işlevinin tamamen yitirilmemesidir.

Ben, gelecekte bilimle uğraşmayı hedefleyen bütün arkadaşlarımın duygu ve düşüncelerini açıklayarak bir nevi onların sözcüsü olduğumu düşünüyorum. Umarım geleceğin ve bugünün bilim insanlarının böylesi bir kayıpla karşı karşıya bırakılmasına göz yummazsınız ve buna engel olursunuz. En içten dileklerimi bir kez daha tekrarlıyorum. İyi geceler."
 

www.evrensel.net