11 Şubat 2015 17:53

Torunlar davasında herkes birbirini suçluyor

Mecidiyeköy’de bulunan Torunlar Center’da 6 Eylül’de meydana gelen ve 10 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayetine ilişkin işçi aileleri tarafından açılan dava İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 25 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tahliye talebi reddedildi, duruşma 20 Şubat'a ertelendi.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Mecidiyeköy’de bulunan Torunlar Center’da 6 Eylül’de meydana gelen ve 10 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayetine ilişkin işçi aileleri tarafından açılan dava İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Duruşmaya ölen işçilerden Hıdır Ali Genç’in ve İsmail Sarıtaş’ın aileleri katıldı.

Tutuklu 3 sanık hava muhalefeti gerekçe gösterilerek davaya getirilmedi. Tutuklu sanıklarla, tutuksuz sanıklardan Ertan Okur duruşmaya telekonferans yoluyla katıldı. Ailelerin avukatları, bu duruma itiraz etseler de kabul edilmedi.

 Ölen işçilerden Hıdır Ali Genç’in ailesinin avukatı Yıldız İmrek, “Hakim heyetinin çalışma süresi 1 yılı doldurmadan ve herhangi bir zorunlu il değişim yaşanmadan hakim heyetinin değiştirilmesi davaya müdahale edildiği kuşkusu yaratıyor” diyerek hakim heyetinin duruşmadan çekilmesini talep etti. Bu talep reddedildi.

SANIK AVUKATLARI TARTIŞTI

Daha sonra, 3’ü tutuklu 24 kişinin yargılandığı davada ifadeler alındı. Duruşmada tutuksuz sanıklardan NCA iş güvenliği firması çalışanı Ahmet Sait Demir, savcıya verdiği ifadede kendisinin destek elemanı olduğunu, mahkemede ise saha gözetmeni olduğunu söyledi. Çelişkili ifadeleri tartışmalara neden olan Demir, “NCA firmasının asansörle hiçbir alakası yok. Biz yalnızca işçileri koruyucu önlemlerin alınıp alınmadığını kontrol ediyorduk” dedi. Asansörün Torunlar GYO’nun hazırladığı risk değerlendirmesi içerisinde olmadığını belirten Demir, “Asansör firması Geda Majör’ün kendi risk değerlendirmesi var” dedi. Planlama Müdürü Bahadır Uçar ise kendisinin büroda çalıştığını ve inşaat alanındaki çalışmalarla alakası olmadığını iddia ettti. Bu sırada Geda Majör ve Torunlar GYO avukatları arasında sert tartışmalar yaşandı.

Uçar’a Geda Majör avukatları tarafından yöneltilen sorulara verilen cevaplarda, inşaat alanında birkaç makine mühendisi bulunduğu ancak asansör ve vinç sorumlusu makine mühendisinin olmadığı da ortaya çıktı. Kazanın olduğu blok sorumlusu Bünyamin Keskin, "Bahadır Uçar'a 09.30'da asansörde problem olduğu mesajı attım. Bir hafta önce de asansörde sıkıntı olduğunu ve işçilerde huzursuzluk yarattığını söyleyen bir mesaj attım" dedi.  Proje Müdürü Murat Aytemur ise "Bütün mailler teknik ofise gelir. Bahadır Uçar'a gelen maili toplantıdan çıkınca 11.40'ta gördüm. Toplantıdan çıkıp 'daha göndermediniz mi bu saate kadar' dedim. Ben de görevim olmadığı halde gecikmesin diye Geda Majör’e gönderdim" diye kendini savundu.

MAHKEME HEYETİ TAHLİYE TALEPLERİNİ REDDETTİ

Duruşmaya karar için ara veren Mahkeme Heyeti, suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, delillerin tam olarak toplanamamış olması, olayın oluş şekli ve sanıkların tutukluluk süresini gözönüne alarak, 3 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdı. 

Mahkeme, sanık savunmalarından sonra tanıkların ve müştekilerin dinlenmesine karar vererek, duruşmayı 20 Şubat'a erteledi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kur'an Kursu'nda patlama

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa