11 Şubat 2015 13:41

İranlı Kürt devrimcinin idamını önlemek için kampanya

Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) üyesi olduğu için ölüm cezasına mahkum edilen İranlı Saman Nasim her an infaz edilebilir.

Paylaş

Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) üyesi olduğu için “Allah’a düşmanlık” (moharebeh), “dünyada ahlaksızlık" (ifsad fil-arz) ve İran Devrim Muhafızları'na karşı silahlı eylemde bulunma suçlarından ölüm cezasına mahkum edilen İranlı Saman Nasim her an infaz edilebilir. Uluslararası Af Örgütü, Nasim'in idamını engellemek için kampanya başlattı.

Saman Nasim'in "adil olmayan bir yargılama sonucunda ölüm cezasına mahkum edildiğine" dikkat çeken Af Örgütü, Nasim'in 17 yaşındayken işlediği iddia edilen suçlar nedeniyle 19 Şubat 2015’te infaz edilebileceğini duyurdu.

Uluslararası Af Örgütü, İranlı yetkililerin Saman Nasim’in avukatlarının davayı takip etmesini engellediğini ve bir avukat atamadıklarını vurguladı.

Af Örgütü'nün imza kampanyasına destek vermek için tıklayın.

Uluslararası Af Örgütü, Nasim'e dair bilgileri şöyle aktarıyor:

"Saman Nasim, 2013 yılının Nisan ayında Mahabad’da bulunan ceza mahkemesi tarafından Kürt silahlı muhalif grubu Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) üyesi olduğu için “Allah’a düşmanlık” (moharebeh) ve “dünyada ahlaksızlık" (ifsad fil-arz) ve İran Devrim Muhafızları'na karşı silahlı eylemde bulunma suçlarından ölüm cezasına mahkum edilmişti.

Duruşma tutanaklarında, soruşturmanın başlarında Saman Nasim’in Temmuz 2011’de Devrim Muhafızları’na ateş açtığını kabul ettiği iddia edildi ancak Nasim, ilk duruşma sırasında sadece havaya ateş ettiğini ve sorgu sırasında gözleri bağlanarak yazılı itirafa zorlandığını ve neyi imzaladığının farkında olmadığını anlattı. Saman Nasim, avukatı ile görüşmesine izin verilmediğini, el ve ayak tırnaklarının çekildiğini, dövüldüğünü, sırtında, bacaklarında ve karnında yaralar olduğunu, uzun bir süre baş aşağı tutularak işkence gördüğünü söyledi." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gerzeli yaşam savunucularından 15'i beraat etti

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri, 767. hafta buluşmasında Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa