11 Şubat 2015 11:47

Fişlenen çocuklarla 'polisçilik' oynanacak

Diyarbakır'da 872 çocuğu fişleyen İl Emniyet Müdürlüğü şimdi de "Okullarda güvenli eğitim" adı verilen bir proje başlattı. Proje kapsamında il merkezindeki ilk ve orta dereceli okullara girecek olan polisler, eğitim gören 217 bin 423 öğrenciye polislik mesleğini anlatacak.

Paylaş

Diyarbakır'da 872 çocuğun polis tarafından fişlenerek bütün kimlik bilgileri ve ev adresleriyle birlikte Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sitesinden yayınlanmasının yanı sıra toplumsal gösterilere katıldıkları tespit edilen 200 kadar çocuğun listelerinin okullarına gönderilerek, rehberlik birimleri tarafından takibe alınmasıyla gündeme gelen İl Emniyet Müdürlüğü, tartışmalara yol açacak yeni bir çalışma başlattı. "Okullarda güvenli eğitim" adı verilen bir proje kapsamında polisler, il merkezindeki ilk ve orta dereceli 186 okula girebilecek.

Projenin amacı ise eğitim gören 217 bin 423 öğrenciye "polislik mesleğini anlatmak" olarak açıklandı. 

Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce yürütülecek projenin, dikkat çeken bir tarafı ise Güvenlik, Siber Suçlar, Kaçakçılık, Trafik Denetleme, Çocuk, Terör ve Narkotik şube görevlilerinin de proje dahilinde öğrencilerle yan yana gelmesi.

Emniyet'in söz konusu bu projesi Diyarbakır Valiliği tarafından da onaylandı. Onaylanan projeye ilişkin valilik tarafından yapılan açıklamada "Amacımız, çocuk ve gençlerimizi topluma kazandırmak, suç ve terör örgütlerinin dezavantajlı kesimden ve maddi durumu elverişsiz olan çocukların ve gençlerin kullanmalarının önüne geçmek ve suç unsurlarını en aza indirmektir" denildi.

Projenin uygulanmasına dönük olarak ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazı yazılarak, okulların proje konusunda bilgilendirilmeleri istenildi. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'nin ardından İngiltere de Yemen elçiliğini kapattı

SONRAKİ HABER

Tutanlar Otomotiv’de ücretleri ödenmeyen işçiler iş durdurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa