10 Şubat 2015 22:43

Son istifa SGK'den geldi

Genel seçimler öncesinde bürokraside istifalar son ana kadar sürdü. İstifa eden üst düzey bürokratların ezici çoğunluğunun AKP'den aday adayı olacak olması dikkat çekti.

Paylaş

Genel seçimler öncesinde bürokraside istifalar son ana kadar sürdü. Son istifa haberi akşam saatlerinde geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, 7 Haziran 2015'te yapılacak genel seçimlerde milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa ettiği duyuruldu.

SGK Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, genel seçimlerde milletvekilli adayı olabilmek için Yadigar Gökalp İlhan'ın istifasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e sunduğu beliritildi.

Hürriyet'in haberine göre sabahın ilk saatlerinde, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Recep Kaymakcan'ın istifası geldi.  Kaymakcan, Çorum'da milletvekili adayı olmak üzere istifa etti.

DAVUTOĞLU'NUN 4 BAŞDANIŞMAN VE DOKTORU DA ADAY OLUYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 4 Başdanışmanı da aday olmak için istifa etti. Ali Sarıkaya, Vedat Bilgin, Ertan Aydın ve Taha Özhan görevlerinden ayrıldı.

Bu arada Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde görev yapan Davutoğlu'nun özel doktoru Celil Göçer de istifa etti. Göçer'in de genel seçimlerde aday olacağı öğrenildi.

BIST BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan da seçimde aday olmak için istifa etti.

Aday olmak için istifa eden bürokratlara Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden de katıldı.  Özden, beraber çalıştığı Bakan'ın Çağatay Kılıç'ın seçim bölgesi olan Samsun’dan aday adayı.

Gümrük ve Ticaret  Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı olan Fatih Metin, milletvekilliği için görevinden istifa etti. Fatih Metin'in Bolu'dan AKP Milletvekili aday adayı olacağı öğrenildi.  Fatih Metin yazılı açıklamasında, "13,5 yıldır hemşerilerimin verdiği desteği her zaman arkamda hissettim ve bu destekle memleketime kazandırdığımız hizmetlerin neferi oldum. Bu desteklerinizden cesaret alarak şimdi yine, yeniden Parlamento çatısı altında Bolu'mu temsil etmek için sizlerden yetki ve destek istiyorum" ifadelerine yer verdi.

ERZURUMLU DANIŞMAN BURSA'DAN ADAY

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in en yakın çalışma arkadaşı ve Başdanışmanı Yüksel Yeni de AKP'den milletvekili olmak için istifa etti. Erzurumlu olan Yeni'nin Bursa'dan aday olacağı öğrenildi.

AKP Genel Merkezi tarafından milletvekili adaylığına onay çıkan tek Belediye Başkanı olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, bu sabah itibarıyla istifasını verdi.

Dışişleri Bakanlığı'nda da, istifalar yaşandı. Daha önce Filistin ve Türkmenistan Büyükelçilik görevlerinde bulunan Hüseyin Avni Bıçaklı, ilk istifa eden Büyükelçi oldu. Bıçaklı, memleketi Isparta'dan, MHP'den aday adayı olacak.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu Üyesi, Sağlık Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Dr. Şanal Tosun da AKP'den aday adayı olmak için istifa etti.

BİR İSTİFA DA TMSF'DEN

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Ümit Güner'in de AKP'den Muş Milletvekili aday adayı olmak için istifa ettiği öğrenildi.

Bir diğer istifa haberi de TMSF'den geldi. TMSF Varlık Yönetimi Dairesi Başkanı Hasan Köroğlu da, milletvekili aday adaylığı için istifa etti. Köroğlu'nun AKP Gaziantep aday adayı olacağı öğrenildi.

BASIN MÜŞAVİRİ ÇETİN DE İSTİFA ETTİ

7 Haziran seçimlerinde aday olmak için Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Bilal Çetin de Başbakanlık’a istifasını verdi. Çetin, AKP'den İzmir Milletvekili aday adayı olacak.

Ankara'da 18 yıl aktif gazetecilik yapan Çetin, son dönemde Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ, Emrullah İşler ve Yalçın Akdoğan'a basın danışmanlığı yaptı.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ DE İSTİFA ETTİ

2002 Aralık ayından beri TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Süleyman Karaman, siyasete atılmak amacıyla görevinden ayrıldı. Karaman, 2003 yılından itibaren Yüksek Hızlı Tren (YHT) projeleri başta olmak üzere 100'ü aşkın demiryolu projesinde görev aldı.

ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU DA SİYASETE GİRİYOR

YARSAV eski başkanlarından, son olarak Yargıçlar Sendikası Başkanı olan Çankırı Hakimi Ömer Faruk Eminağaoğlu da siyasete giriyor.

Hem Yargıçlık görevinden hem de Yargıçlar Sendikası'ndan istifa eden Eminağaoğlu, CHP'den aday adayı olacağını açıkladı.

TFF TAHKİM KURULU ÜYESİ DE İSTİFA ETTİ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu Üyesi Avukat Hüseyin Aydın da milletvekili aday adayı olabilmek için görevinden istifa etti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DİPLOMATI VAHİT ÖZDEMİR DE İSTİFA ETTİ

Dışişleri Bakanlığı diplomatlarından konsolos Vahit Özdemir, AKP Nevşehir Milletvekili aday adaylığı için  görevinden istifa etti.

Vahit Özdemir, yaptığı açıklamada,  "Dünya lideri , Kadim Dostum Muhterem Reisicumhurumuz  Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayetli önderliğinde ve  Başbakanımız Davutoğlu Ahmet Hocamızın rehberliğinde ülkemizin şaha kalkıp dünyada yıldız bir ülke haline  geleceğine yürekten inanıyorum.  Bürokrasi ve diplomasi tecrübemi  Aziz Milletimin ve memleketim Nevşehir'in  hizmetine sunabilmek amacıyla   fahri  kurucusu olduğum AKP'den Nevşehir Milletvekili  Aday Adaylığı için görevimden istifa  ediyorum" dedi.

BAYKAN DA İSTİFA ETTİ

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Mehmet Baykan tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "9 Eylül 2011 günü atandığım Spor Genel Müdürlüğünün, 30 yıla yakın süredir hizmetinde bulunduğum Türk sporunda bugüne kadar en onur duyduğum görev olduğunu tüm samimiyetimle belirtmek isterim. Yeni kurulmuş, icracı bir bakanlık haline gelmiş Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın değişim döneminde Spor Genel Müdürlüğü'nün bir neferi olarak Hakkari'den Edirne'ye tüm il ve ilçe teşkilatlarında, genel müdürlük merkezinde güzel ülkemizin gençliği ve sporu adına görev yapmaktan şeref duyduğum tüm mesai arkadaşlarıma öncelikle teşekkür ederim. Spor tarihimizin en yüksek katılımını sağladığımız 2012 Londra Olimpik ve Paralimpik Oyunlarından yine spor tarihimizde en fazla madalya kazandığımız Akdeniz Oyunları'na, insana ve tesisleşmeye dair yapılan ve de devam edecek olan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri, Engelliler İl Spor Merkezleri gibi sayısız hizmet ve projeleri Sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanım Ahmet Davutoğlu'nun teveccühleri, Sayın Gençlik ve Spor Bakanım Akif Çağatay Kılıç'ın direktifleri doğrultusunda değerli çalışma arkadaşlarımla birlikte gerçekleştirmek şahsım için tarifsiz bir mutluluk olmuştur. Gençlik yıllarımın en aktif ve heyecanlı yılları vatanımızın geleceği için siyaset yaptığımız yıllardı, bugün yine aynı heyecan ile bu topraklara ve insanına hizmet aşkıyla milletvekilliği aday adayı olmak için genel müdürlük görevimden istifa etmiş bulunuyorum."

MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN 4 İSTİFA

Adalet Bakanlığı'nda genel seçimlerde milletvekilliği aday adaylığı için Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Adnan Boynukara, Adalet Bakanlığı Müşaviri Burhan Güvenç, Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Adalet Bakanı Özel Kalem Müdürü Mustafa Tarlacı istifa etti.

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Akman, Devlet Su İşleri Genel Müdürü (DSİ) Akif Özkaldı ile Bakanlık Strateji Geliştirme Başkanı Cihan Pektaş, AKP'den milletvekili aday adayı olmak üzere bugün istifa ettiler.

MERKEZ VALİSİ KOÇDEMİR'DEN İSTİFA

Merkez Valisi Dr. Kadir Koçdemir, 7 Haziran’da yapılacak seçimlerde memleketi olan Bursa’dan MHP milletvekili adayı olmak için istifa etti. Koçdemir, 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerde de MHP’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

Yerel seçimler sonrası yeniden merkez valiliği görevine dönen Dr. Kadir Koçdemir, memleketi Bursa ve ülkesine hizmet etmek için aday adayı olduğunu açıkladı. Koçdemir, 'Mevlam, sizin için en hayırlınız başkalarına faydası olandır' buyuruyor. Ülkemiz zor bir dönemden geçerken değil elimizi, gövdemizi  taşın altına koymanın zamanıdır.  Vatan borcu hayatımın en anlamlı ve en kutsal borcu. Şimdi ödemenin zamanı. Aday adayı olmam için gönül koyan, büyük destek veren tüm Bursalılara ve dava arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

Burdur, Elazığ, Eskişehir valiliği ve son olarak merkez valisi olan Dr. Kadir Koçdemir,  30 Mart’taki yerel seçimde yüzde 15.3 oy alarak üçüncü sırada yer almıştı.

HEM ESKİ, HEM YENİ MÜDÜR, ADAYLIK İÇİN İSTİFA ETTİ

Bürokrat istifalarındaki son günde, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda uzun süre görev yapmış iki ayrı isimden, iki istifa geldi.
Kurum'un hem eski, hem de yeni Genel Müdürleri, milletvekili adayı olabilmek için istifalarını verdiler.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun eski Genel Müdürü Hasan Albayrak, bu görev sonrasında Başbakanlık Müşaviri olarak atanmıştı. Albayrak, Müşavirlik görevinden, vekil adayı olmak için istifa etti.

Aynı saatlerde, Kredi ve Yurtlar'ın mevcut Genel Müdürü'nden de istifa haberi geldi. Genel Müdür Recep Kaymakcan, AKP'den Çorum adayı olmak üzere görevinden ayrıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul ve Ankara dahil pek çok merkezde okullar tatil

SONRAKİ HABER

Adana'da ifade özgürlüğünü kullamanın bilançosu: 11 ayda bin 12 soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa