GEA işçileri hukuki mücadele başlattı

GEA işçileri hukuki mücadele başlattı

İşçilerin Birleşik Metal-İş’e üye olması nedeniyle patronun lokavt ilan ederek fabrikada çalışan 60 işçiyi işten attığı GEA Klima’da mücadele sürüyor. İşçiler fabrika önünde direnişe devam ederken, bir yandan da hukuki mücadele başlattı. Sendika işçiler adına iş mahkemesine başvurdu.Yakl

Yaklaşık 54 gündür direnişte olduğunu belirten işçilerden Ali Şengül, işverenin ilk başta sendikaya karşı bir hamle yapmak için "İş yokluğu" gerekçesiyle 7 işçiyi işten çıkardığını, daha sonra direnişe geçen bu işçilere destekte bulunduklarından dolayı 17 kişiyi daha işten çıkardığını belitti. "Biz biliyoruz ki sendikaya üye olduğumuz için işten çıkarıldık" diyen Şengül, "Bundan dolayı direnişe geçtik. Direnişimizin kararlığını kıramayan patron kendince işçileri cezalandırmak için çalışan arkadaşlarımızın da işlerine son verdi. Hukuksuz bir şekilde lokavt uygulayıp arkadaşlarımızın işine son veren patronun fabrikayı polise bırakması gözünün ne kadar karardığını gösteriyor. Tüm işçi sınıfı bu olanlara karşı ortak bir tutum sergilemelidir. Çünkü sermaye artık ne yasa ne kural tanır durumda” diye konuştu.

'DİRENİŞ SÜRECEK'

Lokavt uygulamasının yasa dışı bir uygulama olduğunu dile getiren Birleşik Metal-İş Gebze Şube Başkanı Erdoğan Özer de işverenin herhangi bir açıklama yapmadan bu şekilde fabrikada lokavt ilan etmesinin hiçbir kanuni dayanağı olmadığı ifade etti. “İşyeri tamamen boşaltılmış durumda. Fabrikada şu an karakol görünümüne büründü” diyen Özer, tüm bu zorbalıklara, hukuksuzluklara karşı mücadelelerini sürdüreceklerini bildirdi.

Yasadışı bir şekilde ilan edilen lokavt uygulamasına karşı Gebze İş Mahkemesi'ne başvurduklarını belirten Özer, "Bunun üzerine mahkeme kararıyla fabrikada inceleme başlatıldı. Mahkeme kararının işçilerin lehine olacağına inanıyorum" diye konuştu. (Gebze/DİHA)

www.evrensel.net