10 Şubat 2015 15:05

Zam ayı dert ayı oldu

Ocak ve şubat ayı çorap ve tekstil fabrikalarındaki işçiler için zammın belirlendiği aylar. Bu sıralar binlerce işçinin çalıştığı fabrikaların ana gündemi bu. Ancak bu tartışmalar dolar ve avrodaki oynamaların gölgesinde gerçekleşiyor.

Paylaş

Özgür ÖZDEMİR
İstanbul

Ocak ve şubat ayı çorap ve tekstil fabrikalarındaki işçiler için zammın belirlendiği aylar. Bu sıralar binlerce işçinin çalıştığı fabrikaların ana gündemi bu. Ancak bu tartışmalar dolar ve avrodaki oynamaların gölgesinde gerçekleşiyor.

Birçok küçük atölye kapılarına kilit vururken büyük ölçekli fabrikalarda ise sipariş yetiştirme telaşında. Çorap patronları, doların yükselmesiyle ham madde maliyetlerinin arttığını belirterek iş alamadıklarından yakınarak bu dönem zam yapmayacaklarını duyurdu. Buna tepki gösteren işçiler ise ücretlerin düşüklüğünden yakınıyor. 

Geçtiğimiz hafta Alpin Çorap’ta makinacılar çay molası sonrası üretim yapmadı. İşyeri müdürü eylem üzerine işçilere “Şimdilik sıkışık olduklarını, en kısa sürede ücret zammını vereceklerini” söyledi. İşçiler bu söz üzerine gecikmeli olarak üretime başladı. 

Bayrampaşa Terazidere’de bulunan Ortaç Çorap fabrikasında çalışan işçiler ise iki aydır ücret alamıyor. 140 işçisi bulunan fabrikada yıllık 13 milyon çift çorap üretiliyor. Yaklaşık bir yıldır ücretlerinin gecikmeli ödendiğini dile getiren işçiler, son iki aydır ise hiç para alamadıklarını anlattılar. Pek çok işçi çareyi işi bırakıp gitmekte bulurken, fabrikada çalışan işçi sayısı 80’e düştü. 8 yıllık bir işçi ücretinin 1300 lira olduğunu ancak bankaya asgari ücretten yatırıldığını, üzerinin ise elden verildiğini dile getirdi. Patronun ve müdürlerin sürekli olarak “Düzelecek, yatıracağız” diye kendilerini oyaladığını anlatan işçi,bütün işçilerin kredi kartı borçlusu olduğunu, kendisinin ayrıca iki aydır kirasını ödeyemediğini anlattı. 

TEHDİT ŞİMDİDEN BAŞLADI

İşçi sağlığı iş güvenliğine ilişkin yapılan yeni düzenlemeler ise işçileri kıdem ve ihbar tazminatsız işten atmak için tehdit olarak kullanılıyor. İşçilere gerekli ekipmanları dağıtmayan patronlar, işçi sağlığı iş güvenliğine uymadığı iddiasıyla işçilere zorla tutanak imzalatıyor. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakan devreye girdi sözleşme imzalandı

SONRAKİ HABER

Diyarbakır Cezaevi arazisi 'Müze Alanı' yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...