10 Şubat 2015 14:54

Soma işçileri: Tazminat verilmeden geri dönmeyeceğiz

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden katliamı sonrası Soma Maden AŞ’ye başlı Eynez Maden Ocağında işten atılan Somalı maden işçileri Ankara’ya ulaştı. Başta kıdem tazminatı olmak üzere hiçbir hakları ödenmeden işten atılan işçiler, hükümetin verdiği sözleri tutmamasına da tepkili. Meclise yürüyen madenciler tazminatları ödenmeden Ankara’dan dönmeyeceklerini dile getirdi.

Paylaş

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden katliamı sonrası Soma Maden AŞ’ye başlı Eynez Maden Ocağında işten atılan Somalı maden işçileri Ankara’ya ulaştı. Başta kıdem tazminatı olmak üzere hiçbir hakları ödenmeden işten atılan işçiler, hükümetin verdiği sözleri tutmamasına da tepkili. Meclise yürüyen madenciler tazminatları ödenmeden Ankara’dan dönmeyeceklerini dile getirdi. 

Soma’da 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği maden faciası sonrası bir cep telefonu mesajıyla Eynez Maden Ocaklarından hiçbir hakları verilmeden işten atılan işçiler haklarını alabilmek için Ankara’ya geldi. “Tazminat hakkımız, söke söke alırız”, “Madenciler burada, hükümet nerede”, “Bu daha başlangıç, mücadele sürecek” sloganları atan işçiler karda kışta Ankara’ya geldiklerini, haklarını almadan asla dönmeyeceklerini dile getirdi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay da işçilere destek verdi. 

İŞÇİLER SENDİKAYA DA TEPKİLİ

Çalışma Bakanlığı önünde toplanan işçiler sürekli olarak hükümete tepkilerini dile getirirken işçiler haklarını alana dek mücadele edecekleri mesajını verdi. T. Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul yaptığı açıklamada Soma’da yaşanan facianın ardından sorumlu olanların “Bütün yaraları saracağız. Hiçbir maden işçisi aç, açık, işsiz kalmayacak” dediğini hatırlattı. Kısa sürede bu sözlerin unutulduğunu kaydeden Akçul, bu sahaların asıl sahibi olan TKİ, Enerji Bakanlığı ve devletten haklarını istediklerini belirtti. Facianın üzerinden altı ay geçmeden Soma Kömürleri AŞ’nin Eynez ve Atabacası Ocaklarından T. Maden-İş üyesi 2 bin 850 işçiyi işten attığını söyleyen Akçul, “Mahkemenin tedbir kararını gerekçe gösterip işçileri işten atan patronlar bir de işçilerin kıdem tazminatlarını ödemedi. Meclis, Başbakanlık, ilgili bakanlıklar hepsine başvurduk, hiçbir sonuç alamadık. Devlet bu işçilerin alacaklarından da işsizliğinden de sorumludur. Eğer işçilerin talepleri kabul edilmezse işçilerin tamamı aileleriyle buraya gelecektir” diye konuştu. İşçiler Akçul’un konuşmasına “Aylardır siz de bizim yanımızda değilsiniz. Şimdiye kadar neredeydiniz? Siz de üzerinize düşenleri yapmadınız. Şimdi mi aklınız başınıza geldi?” diyerek tepki gösterdi. 

‘ÇOCUMU HASTA YATAĞINDA BIRAKIP GELDİM’

İşçilere seslenen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay hükümetin işten atılan 2 bin 850 işçi için kılını dahi kıpırdamadığını ifade etti. Akçay “Ayakkabı kutularında para saklayanlar işçinin hakkını versin. Bu işi işçi düşmanlığına kadar vardırdılar. Somalı maden işçileriyle haklarını alana kadar birlikte mücadele edeceğiz. Bu karda kışta buraya kadar geldiniz” diye konuştu. Akçay’a karşılık veren bir işçi ise “Biz bu şartlarda, çoluğumuzu çocuğumuzu hasta yatağında bırakıp geldik. Hakkımız almadan da asla dönmeyiz” dedi. 

‘MADENCİLER ÜŞÜMEZ’

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de madenlerin güvenliği ile ilgili hükümetin ve yetkililerin bir adım bile atmadığını kaydetti. Madenlerin kapanarak işçilerin işsizliğe terk edildiğini ifade eden Özel, madencilere verilen ‘işsiz kalmayacaksınız’ sözünün tutulmadığını söyledi. Hükümetin faciada yaşamını yitiren işçilere işlerine gelince ‘şehit kardeşlerimiz’ dediğini hatırlatan Özel, yaşamını kaybedenlerin aileleri dışında o faciaya maruz kalan madencilerin de büyük bir travma yaşadığını belirtti. Özel, “İşten çıkarılan bütün işçiler kamuda istihdam edilmeli, istihdam edilene kadar tazminatları verilmeli, mücadeleniz mücadelemizdir” dedi. Meclis önüne gitmek istediklerini dile getiren işçiler kısa süreli oturma eylemi yaptı. İşçiler “Bu soğukta üşüyeceksiniz” diyen Özgür Özel’e “Madenciler üşümez” yanıtını verdi. İşçiler daha sonra Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü önüne gitti. Buradan da Meclis önüne geçen işçiler oluşturdukları bir heyetle Mecliste görüşmeler yaptı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Esad: Suriye'de ılımlı yok, ABD boş hayal peşinde

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa