10 Şubat 2015 00:12

Katiller 2 yıldır serbest

Diyarbakır’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümü protestosunda polisin Şahin Öner’i akrep tipi zırhlı araçla ezerek katletmesinin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen failler hâlâ yargı önüne çıkartılmadı.

Paylaş

Hayri DEMİR

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik semtinde 10 Şubat 2013’te semtteki protestoya polis saldırısında yaralanan ve hastane yerine Şehitlik Polis Karakoluna götürülen Şahin Öner, burada yarım saat bekletildikten sonra hastaneye götürülürken, yolda yaşamını yitirmişti. Yaşamını yitirmesinin hemen ardından Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Öner’in ‘Polise atmak isterken elinde patlayan bombayla yaşamını yitirdiğini’ açıklamış, ancak daha sonra ulaşılan görüntüler, görgü tanıklarının ifadeleri ve ambulans kayıt formuyla bu iddia asılsız çıkmıştı. 

POLİSİN ÖLDÜRDÜĞÜNÜ ADLİ TIP DA KABUL ETTİ
Ambulans kayıt formunda Öner’i karakoldan alan sağlık ekipleri tarafından ‘ön tanı’ olarak araç dışı trafik kazası (ADTK) ve künt travma (doku ezilmeleri, kırıklar, kırık uçlarına bağlı çevre doku yaralanmaları...) ibarelerine yer verilmişti. Yine Adli Tıp Kurumu da bir yıl önce hazırladığı raporda, “Maktulün ölümünün zırhlı polis aracının çarpması ve sürüklemesi ile meydana gelmiş olduğunun tespit edildiği, bu itibarla da taksirle ölüme sebep olma suçunun işlendiği anlaşılmıştır” denilmişti. Rapor, tanık ve belgelerle ortaya konan cinayete ilişkin, şu ana kadar hiçbir polis cezalandırılmadı. Öner’in yaşamını yitirmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada Adli Tıp Kurumunun verdiği raporun ardından Cumhuriyet Savcısı tarafından olaya müdahale eden Shortland 75 kodlu zırhlı araç şoförü hakkında ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçu açısından soruşturma yetkisi bulunmadığına hükmedilerek, dosya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti. 
Halen soruşturması devam eden olaya ilişkin konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu üyesi ve aynı zamanda davanın avukatlarından Rahşan Bataray, etkin bir soruşturma yürütülmediğinin altını çizerek, polislerce vurulan onlarca kişinin dosyasında olduğu gibi bu olayda da cezasızlık politikasının sürdüğünü söyledi. 

FAİLLERİN KORUNACAĞI BELLİYDİ
Bataray, olayın hemen ardından Valilik ve diğer yetkililer tarafından yapılan açıklamaları hatırlatarak, “Bu açıklamalar sorumluların korunacağının göstergesiydi” dedi. Yetkililerin olaya dair somut deliller araştırılmadan açıklama yaptığını söyleyen Bataray, “Görüntüler, otopsi raporları ve diğer bulgular ölümün patlama nedeniyle olmadığını, polislerin zırhlı aracıyla kasıtlı bir şekilde ezilerek ve sürüklenerek meydana geldiğini gösteriyordu. Hastane yerine karakola götürdüklerine ilişkin somut beyanlar ve deliller dosyada mevcut. ATK’nin raporunda da net şekilde Öner’in araç çarpması ve sürüklemesi sonucu yaşamını yitirdiğine yer veriliyor. Bu rapordan sonra savcılık soruşturmayı şüpheli yönüne çevirdi. Ama çok eksik. Sadece araç sürücüsünü şüpheli olarak gösterdi ve buna dayanılarak bir görevsizlik kararı verildi” dedi.

‘TAKSİRLE DEĞİL, BİLİNÇLİ BİR ADAM ÖLDÜRME VAR’
Soruşturmada olayın sadece ‘Taksirle adam öldürme’ olarak değerlendirildiğini dile getiren Bataray, Öner’in katledilmesinin klasik bir trafik kazasıymış gibi nitelendirildiğini ve soruşturmanın halen bunun üzerinden yürütüldüğünü belirtti. Ortada taksirle değil, çok bilinçli bir öldürme olduğunu söyleyen Bataray, tek sorumlunun araç sürücüsü olmadığının, halen açılan bir dava da olmadığını aktardı. Bataray, “Savcılık en son klasik trafik kazalarında yapılan kusur durumunun tespiti için ATK’ye gönderdi. ATK ısrarla burada ‘Klasik bir trafik kazası olmadığı için kusur tespit edilemeyeceği’ni belirtmesine rağmen savcılık tekrardan ATK’den bu konuda rapor düzenlemesini istedi. Uzun süredir bu raporun gelmesini bekliyoruz. Şimdiye kadar ki gidişat en azından sorumluların tespit edilip yargılanacağı yönünde bir umut vermiyor, cezasızlık politikası devam ediyor maalesef” dedi.

SUÇLU POLİS-ASKER OLUNCA CEZA YOK
Yıllardır bu tür olaylarda bir cezasızlık politikası sürdüğüne işaret eden Bataray, “Kürdistan’da işlenen bu suçların hiçbirinde ceza alan olmadı” diyerek, Meclis gündemine getirilecek olan ‘güvenlik paketi’ ile birlikte yaşam hakkına yönelik ihlallerin ve cezasızlıkla sonuçlanacak soruşturmaların daha da artacağına dikkat çekti.

POLİSLERİN DIŞARIDA OLMASI ACIMIZI KATLADI
ÖNER’in babası Mehmet Şahin Öner ise geride kalan iki yılın kendileri için acıdan ibaret olduğunu, sorumluların cezalandırılmamış olmasının ise acılarını ikiye katladığını söyledi. Baba Öner, her şey gün gibi ortada olmasına rağmen polislerin elini kolunu sallayarak, ortalıkta dolaşmasına tepki göstererek, bu olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi. (Diyarbakır/DİHA) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meclis ‘yasamatik’ gibi

SONRAKİ HABER

ATO: Bilkent Şehir Hastanesinde ameliyatlar durma noktasına geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa