10 Şubat 2015 00:08

Meclis ‘yasamatik’ gibi

17 Aralık 2013 tarihinden bugüne kadar Meclis Genel Kurulunda değiştirilen veya çıkarılan kanun sayısı 75 oldu. Bunların 22 tanesi Yargı alanındaki düzenlemeleri içeriyor.

Paylaş

Emrullah BAYRAK 

Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu olarak tarihe geçen 17/25 Aralık soruşturmasının üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geçti. Bu süre zarfında AKP iktidarı tarafından kanunların adeta altı üstüne getirildi. 17 Aralık 2013 tarihinden bugüne kadar Meclis Genel Kurulunda değiştirilen veya çıkarılan kanun sayısı 75 oldu. Bunların 22 tanesi Yargı alanındaki düzenlemeleri içeriyor. 
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Ali Rıza Öztürk, Meclisin Erdoğan’ın ihtiyaç duyduğu yasaları biran önce çıkarmak için bankamatik gibi yasamatik olarak görev yaptığını kaydetti. 

HALKIN İHTİYAÇLARI DİKKATE ALINMIYOR
Ali Rıza Öztürk, TBMM’nin bir yasama organı olduğunu hatırlatarak halkın ihtiyaç duyduğu yasaları çıkarmakla görevli olduğunu söyledi. Öztürk, şöyle devam etti: “Oysa TBMM, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında halkın ihtiyaç duyduğu yasaları değil, tamamen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ihtiyaç duyduğu yasaları bir an önce çıkarmak için bankamatik gibi yasamatik oldu çıkartıyor. Bu kapsamda Adalet Komisyonu olarak biz 31 tane yasa tasarısını veya teklifini görüşmüşüz, 24. dönem. Bunlardan 31 tanesini karara bağlamışız fakat 22 tanesi TBMM’de kabul edilmiş ve kanunlaşmış. Bu yasa tasarı ve tekliflerine baktığımız zaman tamamen birbirini ortadan kaldıran yasa teklifleri var. Örneğin 24. dönemin başında olan 2011 yıllarında çıkarılan yasa teklifleri yine 2014’ün sonunda kaldırılmış. Örneğin en son ‘Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ 2014 aralık ayında geçirildi. Bununla aslında hani halktan talimat almışlardı ya; 2010 Anayasa referandumunda halkın verdiği talimatın gereğini yerine getirerek Hakimler ve Savcılar Kanunu çıkarmışlardı 2011’de; onu kaldırdılar, tamamen yok ettiler.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DAVUTOĞLU’NUN VELİSİ
Yargılamayla ilgili bir sürü düzenlemelerin önce çıkarıldığını sonra da ortadan kaldırıldığını anlatan Öztürk,  “AKP iktidarı 2012’den bu yana sürekli hukuksuzluğun ve haksızlığın kaynağı olmuştur. Aslında fıtratında baskı, zulüm ve şiddet vardır. İktidarın muhalif kesimlere yönelik saldırısı her geçen gün daha da artıyor” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Davutoğlu’nun abisi değil velisi olduğunu savunan Öztürk, Davutoğlu Başbakan olurken onu ‘Başbakanlık Okulu’na velisi olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın kaydettiğini ileri sürdü. Erdoğan’ın velayeti altında Davutoğlu’nun Başbakanlığı yürüttüğünü belirtti. 
(Ankara/CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'SYRIZA ile, neoliberal siyasette bir gedik açıldı'

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa