09 Şubat 2015 20:01

Uçan Süpürge ve Ankara Film Festivali ödülleri beli oldu

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ve Ankara Uluslararası Film Festivali ödülleri belli oldu.

Paylaş

Bu yıl 18'inci yaşını kutlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, daha fazla gence seslenme arzusu ve “18’in Halleri” temasıyla kadın emeğinin ön planda olduğu sinemasal ürünleri 8-18 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşturacak. Ankara Uluslararası Film Festivali ödülleri ise Haluk Bilginer, Jale Erzen ve Fransız-Aylman Kültür merkezlerine gitti. 

Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, 2003 yılında gerçekleştirilen 6.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nden bu yana sinemanın farklı alanlarında emek veren kadınların, başarılarını ve emeklerini görünür kılmak amacıyla veriliyor.

Kadın emeğini görünür kılmak ve teşvik etmek bakış açısıyla 2003 yılından beri Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kapsamında verilen Bilge Olgaç Başarı ödüllerinin kimlere verileceği belli oldu. 8-18 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan festivalde ödüller kurgu alanındaki başarılarıyla Aylin Zoi, görüntü yönetmenliği alanında Deniz Eyüboğlu ve Kusursuzlar filminin senaryosunu yazan Emine Yıldırım'a verilecek. Yıllar içerisinde Bilge Olgaç Başarı Ödülleri'ne birçok sinema emekçisi sahip olmuştu. Bunlar arasında Güler Ökten, Yeşim Ustaoğlu, Deniz Türkali, Füsun Demirel, Serra Yılmaz ve Şebnem Sönmez gibi isimler bulunuyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin geleneği haline gelen Onur Ödülü ve Genç Cadı Ödülü de sahiplerini bulacak.

Ayrıca, 26. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek olan "Kitle İletişim Ödülleri"nin sahipleri de belli oldu. 24 Nisan ve 3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde, Aziz Nesin Emek Ödülü Haluk Bilginer’e, Kitle İletişim Ödülü, Fransız Kültür Merkezi ile Alman Kültür Merkezi’ne, 'Sanat Çınarı Ödülü' ise Jale Erzen’e verilecek.

Haluk Bilginer, oyunculuk adına bildiklerini genç kuşaklara aktardığı, hem sahnede hem de beyazperdede sıradan insanların yaşamlarına eğilerek unutulmaz kıldığı için Aziz Nesin Emek Ödülü'ne layık görüldü.

Fransız Kültür Merkezi ve Alman Kültür Merkezi, 70'li ve 80'li yıllardan itibaren Ankara’nın kültür-sanat hayatına kattığı önem ve Ankara’nın tüm film festivallerine, sinema sanatına verdiği destek nedeniyle Kitle İletişim Ödülü'ne layık görüldü.

Sanat Çınarı ödülü ise, resim sanatına özgün eserlerle katkı sağlaması, kitap ve makaleleriyle gelecek nesillere kalıcı eserler bırakması, çok sayıda sergi, konferans ve yayının gerçekleşmesine büyük katkı sağladığı için Jale Erzen'e verilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kobanê direnişini 'hava muhalefeti' de durduramadı

SONRAKİ HABER

Uganda'daki sel ve heyelanlarda ölü sayısı 36'ya yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa