09 Şubat 2015 16:12

BHH: 13 Şubat’ta ders yok

Birleşik Haziran Hareketi (BHH), 13 Şubat’ta yapılacak 'Bilimsel ve Laik Eğitim için Uyarı Boykotu' konulu basın toplantısı düzenledi.

Paylaş

Birleşik Haziran Hareketi (BHH), 13 Şubat’ta yapılacak “Bilimsel ve Laik Eğitim için Uyarı Boykotu” konulu basın toplantısı düzenledi.

BHH’nin hazırladığı ve toplantıda dağıtılan çağrı metninde “Zorunlu din derslerinin kaldırılması ve imam hatipleştirmeye son verilmesi için mücadele ediyoruz. 13 Şubat günü çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz, liseli gençler ders başı yapmayacak, öğretmenler derslere girmeyecek. Laik ve bilimsel eğitimin yerini dinselleştirilmiş bir eğitimin, ortaokul ve liselerin yerini imam hatiplerin aldığı bir ülke gerilemeye mahkumdur. Böyle bir gidişin sonunda insanca bir yaşam da, adalet ve eşitlik de, kardeşlik de hayal olur” denildi.

Boykot çalışmaları hakkında bilgi veren Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Kuzulugil, 27-28 Aralık’ta BHH’nin Türkiye Meclisi toplantısında alınan boykot kararın daha sonra geniş kesimlerce sahiplenerek toplumsallaştığını söyledi. Laik eğitim talebinin sadece Alevilerle sınırlandırılamayacağını kaydeden Kuzulugil, “Bu inanan, inanmayan herkesin talebidir. Zaten Alevilerin talebi de kendi dinlerinin öğretilmesi değil, laik bir eğitimdir” dedi. Boykot çağrısının ekseninin ilkokullar için ailelerin çocuklarını okula göndermemesi, liseler içinse öğrencilerin derslere girmemesi olduğunu vurgulayan Kuzulugil, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve eğitimin imam hatipleştirilmesine karşı çıkan herkesi 13 Şubat boykotuna katılmaya çağırdı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya’dan Kobane’ye yüreğiyle bakıyor

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa