09 Şubat 2015 15:49

“Zaten iyi bir şey olsa kadınlara düşmez”

Sultangazi Zübeyde Hanım Mahallesi’nde her gününü çocuk, ev işi, apartman temizliği ile geçiren kadınlara mola oluyor sohbetimiz. Biraz memleket gündemi, biraz hayat nasıl geçiyor onu konuşuyoruz.

Paylaş

Sema BARBAROS / Zehra FIRAT

 Kadınların baş gündemi, Başbakanın aileyi ve nüfusu korumak adına kadınlara teklif ettiği para yardımları. Ama temkinliler. “Zaten iyi bir şey olsa kadınlara düşmezdi” diyorlar. Bir annenin yarım gün çalışıp terfi edebilme olasılığının olmadığını düşünüyorlar ve her şeyden önce devletin güvenli, ücretsiz kreşler açmasını istiyorlar. 
İşçi Rabia hamile ama süt izninin yasal hakkı olduğunu bilmiyordu ve yeni düzenlemeyle bu hakkı da kaybettiğini öğreniyor. İşten atılma korkusuyla hamileliğini 4 ay boyunca saklayan bir diğer işçi kadına Başbakanın söylemleri şaka gibi geliyor. 
Hükümetin “Annelik kariyerdir” diyerek çalışan kadınla çalışmayan kadını karşı karşıya getirildiğini söyleyen bir kadın “Çalışan anne çocuğunu daha mı az seviyor?" diye soruyor. “Ben evdeyim ve çalışmak zorunda olan kız kardeşimin çocuğuna bakıyorum. Kardeşim sürekli kendini suçluyor, iyi anne olmadığını düşünüyor. Çünkü çevresi, koşullarını bilse bile ona öyle hissettiriyor.”
Hükümetin bir başka ‘lütfü’ olan çeyiz hesabı içinse kadınlar, “hükümet maaşları arttırsın biz çocuklarımız için birikim yapmayı daha iyi biliriz” demekle yetiniyor.

ÖNCEKİ HABER

Avrupa Konseyi'nden iç güvenlik paketine tepki

SONRAKİ HABER

Alışılmışın dışında kadınlar: Uçuyor Bunlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa