09 Şubat 2015 15:25

Paketle hem evde hem işte yüklerimiz artacak

“Ben yıllarca tekstilde çalıştım. Düşük ücretlere, güvencesiz, zor koşullara rağmen en çok kadınlar çalışıyor bu sektörde. Hamile kadınlar işten atılıyorken, işveren hangi kadın işçiyi doğum yaptı diye yarı zamanlı çalıştıracak?”

Paylaş

Yasemin AKPINAR

Yeni yılın ilk günlerinde Sağlık Bakanı “Annelerin, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir” dedikten hemen sonra, Başbakan tarafından bol müjdeli bir “Aile Paketi” açıklandı. “Doğum yapan anneye ilk altın devletten” diye tanıtılan paketin amacının kadın istihdamını arttırmak, doğum yapan kadına yarı zamanlı çalışma hakkı getirmek. Peki bu haberleri izleyen kadınlar ne düşünüyor? “Oh devlet teşvik veriyor” diyerek hemen çocuk yapmak istiyorlar mıydı? Bu paketi ve soruları mahalledeki kadın arkadaşlarla konuşmak için Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nde buluştuk.
Bir kadın arkadaşımız, “Ben yıllarca tekstilde çalıştım. Düşük ücretlere, güvencesiz, zor koşullara rağmen en çok kadınlar çalışıyor bu sektörde. Hamile kadınlar işten atılıyorken, işveren hangi kadın işçiyi doğum yaptı diye yarı zamanlı çalıştıracak?” diye sordu. 
Kadınlar en büyük sorunlarının kreş olduğunu söylüyordu. Pakette denildiği gibi kreşlerin açılması için özel sektöre teşvik verilmesi onlar için çok bir şey ifade etmiyor. Çünkü asgari ücretle geçinmek zorunda olan aileler için özel kreşler bir seçenek değil. Kadınlar programı hiç de inandırıcı bulmadıklarını söylediler. Vaat edilenlerin tersine, hem iş hayatında, hem de evde iş yüklerinin artacağını düşünüyorlar.

ÖNCEKİ HABER

Davutoğlu bakanlar kurulunu toplamadı

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa