09 Şubat 2015 15:19

İstanbul’da 'Öcalan'a özgürlük' için yürünecek

HDP İstanbul İl Örgütü ve HDK İstanbul İl Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat'ta düzenleyecekleri kitlesel yürüyüşle "Öcalan'a özgürlük" diyecek.

Paylaş

HDP İstanbul İl Örgütü ve HDK İstanbul İl Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat'ta düzenleyecekleri kitlesel yürüyüşle "Öcalan'a özgürlük" diyecek.

HDP İstanbul İl Örgütü ve HDK İstanbul İl Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat 1999 tarihinde Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirecekleri yürüyüşe ilişkin HDP İstanbul İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. 

"Demokratik çözüm için Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan özgür olmalı" pankartı asılan toplantıya, HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Cesim Soylu, HDP PM üyeleri Asiye Kolçak ve Kemal Peköz, KJA İstanbul İl Koordinasyon üyesi Türkan Ökmen, HDK İstanbul İl Meclisi üyesi Şenol Karakaş ile HDP İstanbul İl Gençlik Meclis üyesi Yılmaz Çiçek katıldı. 

Toplantıda ilk olarak konuşan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Cesim Soylu, uluslararası komployu PKK Lideri Öcalan'ın barış çabasıyla boşa çıkarıldığını dile getirerek, Öcalan başta olmak üzere siyasi tutsakların serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Soylu, komployu kınamak ve Öcalan'a özgürlük talebini yükseltmek amacıyla yapacakları yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

'KOMPLO DİRENİŞLE BOŞA ÇIKARILDI'

Soylu'nun ardından ortak hazırlanan basın metninin okuyan HDP PM üyesi Asiye Kolçak, “Kürt halkını karanlığa boğmak isteyen 15 Şubat uluslararası komplosunun Kürdistan halkının ve enternasyonalist mücadelenin direnişiyle boşa çıkartıldı. Bugün gelinen aşamada, bütün kirli oyunlara, katliam ve provokasyonlara rağmen Kürdistan özgürlük mücadelesi adım adım özgürlüğe yürüyüşünü sürdürmektedir. Rojava'da başta Kobane olmak üzere ortaya konulan görkemli direniş ve demokratik konfederalizmin inşa süreciyle en önemli eşiklerden biri aşılmıştır." Dedi.

AKSARAY'DAN SARAÇHANE'YE YÜRÜYÜŞ 

Öcalan'a özgürlük talebini yükseltmek amacıyla 15 Şubat günü saat 14.00'de Aksaray Metro İstasyonu'ndan Saraçhane'ye yürüyeceklerini belirten Kolçak "Ortak özgür bir yaşam ve toplamsal barış için Sayın Öcalan'a özgürlük diyoruz, komployu lanetliyoruz. 2015 yılı Öcalan'ın şahsında Ortadoğu halklarının özgürlük yılı olacak" dedi. 

Öcalan'ın 16 yıldan bu yana İmralı Adası'nda tecrit altında tutulmasının, Kürt sorununu çözmediğini aksine daha da derinleştirdiğini belirten Kolçak, komplonun emperyalist güçlerin ve bölgesel işbirlikçi uzantılarının Ortadoğu coğrafyasındaki karanlık emellerine hizmet eden bir saldırı olduğunu söyledi. Türkiye'de kalıcı barışın, eşit, özgür ve demokratik bir geleceğin sağlanmasının ilk koşulu dün olduğu gibi bugün de sağlıklı ve şeffaf bir müzakere ortamı yaratılmasından geçtiğini dile getiren Kolçak, bunun da ilk adımı olarak Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanması olduğunu ifade etti. 

'ÖCALAN SADECE KÜRTLER İÇİN DEĞİL, TÜM HALKLAR İÇİN ÖNEMLİDİR'

Açıklamanın ardından konuşan HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel ise, Öcalan'ın 16 yıldır İmralı'da tecrit edilmesine rağmen barıştan hiçbir şekilde vazgeçmediğini, Türkiye ve Ortadoğu halkının geleceği için mücadele ettiğini söyledi. Tuncel, " Bugün sadece Türkiye açısından değil, Ortadoğu açısından da demokratik cumhuriyet temel perspektif haline gelmiştir. Bu açıdan bile bakıldığında Öcalan sadece Kürtler için değil, tüm halklar için önemlidir. O yüzden başta Kürtler için olmak üzere halkların barışı için özgür olmalıdır" dedi. Yapılan görüşmelerin daha ileri bir noktaya ulaşması için Öcalan'ın koşullarının iyileştirilmesi ve özgürlüğüne kavuşması gerektiğinin altı çizen Tuncel, bu temelde 15 Şubat günü halkların sokağa çıkarak barışı ve Öcalan'ın özgürlüğünü haykıracaklarını dile getirdi. 

Konuşmaların ardından Tuncel'e, Barzani ile Öcalan'ın mektuplaştığına dair sorulması üzerine Tuncel, Öcalan'ın Kürt ulusal birliği için çabası olduğunu ve bu talep doğrultusunda mektuplaştığını, yer yer HDP aracılığıyla görüşmeler de yaptığını söyleyerek, Barzani'den Kürt Ulusal Konferansı için toplanılmasını istediklerini kaydetti. (DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD’de petrol devlerindeki grev yayılıyor

SONRAKİ HABER

KESK Adana’da 24’üncü yılını kutladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa