09 Şubat 2015 14:53

O kirli ellerinizi bedenlerimizden çekin

Merhaba Ekmek ve Gül okurları, Ben de bir kadın olarak emeğimiz ve bedenimiz üzerinden oynanan oyunlara dair bir şeyler yazmak istedim.

Paylaş

İçinde bulunduğumuz hayat kadınları ezmek, sömürmek, katletmek yani kısacası her türlü şiddete maruz bırakmak üzere kurulu. Gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti ile karşılaşmayalım. Bu  cinayetler kadına uygulanan her türlü şiddetin en ağır halidir. Kadını yok sayan bir zihniyetin ürünüdür. Kadın  cinayetleri o kadar olağanlaşmış ki, haberlerde sıradanlaştırılarak sunuluyor. Bir de medyaya yansımayan, istatistiklere girmeyen mağdur kadınlar var tabi. 

AKP Hükümeti hunharca katledilen kadınların katillerini her geçen gün daha da cesaretlendirip yoluna devam ediyor. Kadınların bedenleri ve emeği üzerinden ürettiği politikalarla bizimle resmen dalga geçiyor. Sağlık Bakanı’nın kariyer açıklaması, Başbakan’ın kaç çocuk yapacağımıza dair söylemleri, çocuk başına analara sunulan ücret (ki o da harca harca bitmez), kürtajın yasaklanmak istenmesi ve son olarak çıkardıkları kadın istihdam paketi... Zaten ucuz iş gücü olarak görülen biz kadınların emeğini daha da aşağı çekiyor. 
Biz artık o kirli ellerinizi bedenlerimizden çekin diyoruz. Çünkü ne kadar isteseniz de bizleri evlere, dört duvar arasına mahkum edemeyeceksiniz. İstediğimiz sayıda çocuk doğurur, istediğimiz alanda kariyerimizi yaparız. Her gün daha da güçlenerek ve örgütlü olarak karşınıza çıkarız. Özgür irademiz ve örgütlü gücümüzün önünde duramazsınız.
Nuray Taman Kılıçoğlu / DERSİM

ÖNCEKİ HABER

Yarı zamanlı çalışma sıkıntılarımı arttırır

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa