09 Şubat 2015 14:38

Boko Haram'dan bölgesel askeri güce tehdit

Boko Haram lideri Ebubekir Şekau, internet üzerinden yayımlanan yeni videosunda Nijerya'nın kuzeydoğusu, Nijer, Çad ve Kamerun'da örgüte karşı mücadele eden bölgesel askeri gücü tehdit etti.

Paylaş

BBC'de yer alan habere göre örgüt lideri Şekau, son mesajında "İttifakınız hiç bir işe yaramayacak. Bütün silahlarınızı kuşanın ve çıkın karşımıza. Size karşılama hazırladık" diyor. Şekau'nun 28 dakikalık konuşması örgüt tarafından YouTube'a konuldu.

Boko Haram'la mücadele eden birleşik Nijerya, Çad ve Kamerun güçlerine, güvenlik tehdidi kaygılarının iyice arttığı son haftalarda Nijer de katılmıştı.

Nijer parlamentosu Boko Haram'a karşı mücadele kapsamında Nijerya'ya asker gönderilmesi konusunu bugünkü oturumunda oylayacak. 

NİJER'DE DE SALDIRI

Bölgedeki yardım örgütlerinden gelen haberlere göre, Boko Haram bugün Nijer'in güneydoğu sınır kasabası Diffa'da bir cezaevini bastı.

Saldırganların şiddetli bir çatışma ile püskürtüldüğü bildirildi ancak can kaybı ve yaralılar hakkında bilgi alınamadı.

Boko Haram milisleri geçen hafta Kamerun'un Nijerya sınırındaki Fotokol kasabasına saldırmış, camiler dahil bir çok binayı ateşe vermiş ve en az 81 kişiyi öldürmüştü.

Örgütün Nijerya'daki müslüman köyü Baga ve çevresine yönelik saldırısında ise yüzlerce kişinin öldüğü düşünülüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Sermayeyi çıldırtacak proje

SONRAKİ HABER

Cumhuriyet ve BirGün çalışanı gazetecilere Berkin Elvan haberi dolayısıyla dava

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa