09 Şubat 2015 14:34

Yarından itibaren çok yoğun kar yağışı olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hava tahmin raporunda salı ve çarşamba günü İstanbul, Ankara ve ülkemizin büyük bölümünde görülecek yoğun kar yağışından dolayı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

Paylaş

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hava tahmin raporunda salı ve çarşamba günü İstanbul, Ankara ve ülkemizin büyük bölümünde görülecek yoğun kar yağışından dolayı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

İSTANBUL'UN YÜKSEK KESİMLERİNDE 5 İLA 15 CM ARASINDA KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Meteoroloji'den İstanbul için yapılan hava tahmin raporuna göre, İstanbul'da akşam saatlerinden sonra başlayacak yağışın gece saatlerinde karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerinde kar şeklinde meydana geleceği, kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla birlikte karla karışık yağmur ve kar yağışının Salı ve Çarşamba günleri Anadolu yakasında kuvvetli olmak üzere devam edeceği, Çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren yağışın tekrar karla karışık yağmur ve yer yer yağmur şekline döneceği tahmin ediliyor. Yerde kar yüksekliğinin sahil kesimlerde 1 ila 3 cm olurken rakımın biraz yüksek olduğu yerlerde 5 ila 15 cm arasında olacağı beklenmektedir. Kar yağışı ve fırtına şeklinde esecek rüzgarın oluşturacağı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. 

AKOM ALARM DURUMUNA GEÇTİ
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün İstanbul için hava tahmin raporunda akşam saatlerinden itibaren yaptığı kar uyarısı sonrası Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), karla mücadele çalışmaları için alarma geçtiğini açıkladı. AKOM'dan yapılan açıklamada, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a ilişkin uyarıları üzerine AKOM karla mücadele çalışmaları için alarm durumuna geçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış şartlarıyla mücadele ekipleri olumsuzluklara karşı 1.028 araç, iş makinesi ve 4 bin 815 personel ile ana arterlerde görev başında olacak. Bu gece yarısından itibaren başlatılacak kış şartlarıyla mücadele çalışmaları olumsuz hava koşulları İstanbul'u terk edinceye kadar sürecek" denildi.

KAR YAĞIŞI BAŞLADI
Meteoroloji yetkililerinin İstanbul'a geri döneceği uyarısını yaptığı kar, akşam saatlerinde yüzünü gösterdi. İkitelli ve Başakşehir bölgesinde akşam saatlerinde su ile karışık başlayan kar, saat 23.00 sıralarında yerini kar yağışına bıraktı. Yüksek kesimlerde etkili olan yağış devam ediyor. Bazı bölgelerde termometrelerin 0 dereceyi gösterdiği görüldü. Yağışının bu akşam ve Çarşamba günü Anadolu yakasında kuvvetli olmak üzere devam edeceği, Çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren yağışın tekrar karla karışık yağmur ve yer yer yağmur şekline döneceği tahmin ediliyor.

ANKARA'DA 10 İLA 20 CM ARASINDA KAR BEKLENİYOR

Meteoroloji'den Ankara için yapılan hava tahmin raporuna göre, Ankara il genelinde bu gece saatlerinden sonra başlayacak kar yağışının Salı günü gün boyu devam ederek Çarşamba günü sabah saatlerine kadar etkili olacağı ve yerde 10 ila 20 cm arasında kar örtüsü oluşturacağı tahmin ediliyor. Kar yağışı sebebiyle meydana gelecek ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. 

İZMİR'E KAR VE FIRTINA BİRLİKTE GELİYOR
İzmir Valiliği, salı ve çarşamba günü İzmir, Balıkesir, Çanakkale ve Aydın'da şiddetli fırtına ve kar uyarısı yaptı.
Valiliğin meteoroloji müdürlüğüne dayanarak yaptığı açıklamada salı ve çarşamba günü Balıkesir ve Manisa il geneli, İzmir'in iç ve yüksek kesimleri ile Çanakkale ve Aydın'ın doğu ilçelerinde kuvvetli kar yağışı beklendiği hatırlatıldı. Kar yağışının şehir merkezlerinde 10-15, kırsal kesimlerde 20 cm ve üzerine çıkabileceği açıklandı. Kar yağışıyla birlikte poyraz fırtınasının hızının 60-80 kilometreye ulaşacağı kaydedildi.

ÜLKENİN BÜYÜK BÖLÜMÜNDE KAR YAĞIŞI GÖRÜLECEK

Meteoroloji'den ülke geneli için yapılan hava tahmin raporuna göre, 

Salı ve 11.02.2015 Çarşamba günü ülkemizin büyük bölümünde görülecek kar yağışlarının Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Yalova ve İstanbul'un Anadolu yakası), Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop'un iç kesimleri), İç Anadolu'nun batısı (Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Konya, Karaman), Akdeniz bölgesinin iç kesimleri (Isparta, Burdur, Kahramanmaraş'ın ve Adana'nın kuzey kesimleri ile Antalya ve Mersin'in iç kesimlerinde), İç Ege'de (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Denizli ile İzmir, Manisa, Aydın'ın doğusu ve Muğla'nın iç kesimlerinde) ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda (Hakkari, Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli, Van'ın güneyi ve Şırnak'ın doğusunda) kuvvetli (10 ila 20 cm) ve yer yer yoğun olacağı (20 cm üzeri) tahmin ediliyor. Yoğun kar yağışları sebebiyle meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar ile buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. (ANKARA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bir uyanış ve dayanışma çağrısı

SONRAKİ HABER

Fransa’da grev 3. gününde: Ulaşım hatları durdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa