09 Şubat 2015 14:27

Muş’ta mahsur kalan 30 yolcu ve 3 operatör kurtarıldı

Muş-Diyarbakır karayolunda etkili kar yağışı ve tipi nedeniyle 30 kişi ve onları kurtarmaya giden ekip mahsur kaldı. Dün saat 23.00'da Diyarbakır'dan Muş'a gelirken mahsur kalan otobüsün 30 yolcusu ve 3 operatör İl Özel İdaresi ekipleri tarafından kurtarıldı.

Paylaş

Muş-Diyarbakır karayolunda etkili kar yağışı ve tipi nedeniyle 30 kişi ve onları kurtarmaya giden ekip geceden bu yana mahsur kaldı. Dün saat 23.00'da Diyarbakır'dan Muş'a gelirken mahsur kalan otobüsün 30 yolcusu ve 3 operatör İl Özel İdaresi ekipleri tarafından kurtarıldı. Yolcular Karayolları ve İl Özel İdaresi ekiplerinin araçlarıyla Muş merkeze getiriliyor.

Dün akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı Muş-Diyarbakır karayolunu ulaşıma kapattı. Diyarbakır’dan Muş’a gelen 30 kişi, karayolu üzerindeki Keklik Çeşmesi mevkiinde gece saat 23.00’ten bu yana mahsur kaldı. Kar ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin yer yer bir metreye kadar düştüğü bölgede, Karayolları ekiplerinin kurtarma çalışması da sonuç vermedi. Etkili kar yağışı ve tipi nedeniyle iş makinesinin mahsur kalması çalışmaları aksattı.

Sabah saatlerinde mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için bölgeye yeni ekipler sevk edildi. Giden iş makineleri, vatandaşlara 20 kilometre kala kara saplandı. Görüş mesafesinin düşük olmasından dolayı iş makineleri ilerlemeyince, Muş'ta takviye iş makineleri bölgeye yönlendirildi.

OPERATÖRLER KURTARILDI
Şiddetli tipinin olduğu yolda Karayolları ekipleri operatörleri kurtarmak için başlatılan çalışmaların sonunda 3 operatör bulundukları yerden sağ olarak kurtarıldı. 

2 OPERATÖR ÇIĞ ALTINDA KALDI
Muş merkeze bağlı Zengök Köyü yakınlarında yol açma çalışması sırasında rotatifin üzerine çığ düşmesi sonucu 2 operatör kar altında kaldı. 1 operatör de çığ nedeniyle mahsur kaldı.
Yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan Muş- Kulp- Diyarbakır karayolunda Zengök köyü yakınlarında Karayolları ekiplerinin içinde bulunduğu rotatifin üzerine saat 13.00'da çığ düştü. Kar savurma aracı olarak bilinen rotatif operatörü Dursun Kızıldağ ve yardımcısı Rıza Ardil çığın altında kaldı. Arkadaşlarını kurtarmaya giden kepçe operatörü Haluk Korkmaz da yola yeni bir çığ gelmesi sonucu mahsur kaldı. Şiddetli tipinin olduğu yolda Karayolları ekipleri operatörleri kurtarmak için çalışmaları sürdürüyor.

'MAHSUR KALANLAR ARASINDA HASTA OLAN VAR'

Yolda mahsur kalan vatandaşların perişan olduklarını belirten Sabri Kaya, "Dün geceden beri 30 kişi bu yolda mahsur kalmışız. Traktörlerimiz, kamyon ve diğer araçlarımız yolda kalmış ve perişan olmuşuz. Ekipler geldi, onlar da mahsur kaldı. Yaklaşık 30 kişi var ve aralarında hasta olan biri de var." dedi.

Bölgedeki bir köye odun götürmek isteyen bir kamyonet de yolda mahsur kaldı. Geri döneceğini ifade eden kamyonet sürücüsü Sedat Gemi, "Odun ve ağaç götürüyordum. Yol kapalı ve mahsur kaldık. İş makinelerini bekliyoruz. İnşallah kar ve rüzgar burayı kapatmadan merkeze geri döneceğiz." diye konuştu.

AFAD BÖLGEYE HAREKET ETTİ

İş makinelerinin yetersiz kalması üzerine Muş Valiliği tarafından bölgeye İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekipleri yönlendirildi. Kar motorları ve arazi tipli araçlarla bölgeye hareket eden ekiplerin, görüş mesafesinin düşük olmasından dolayı ilerlemekte güçlük çektiği öğrenildi. (Muş/CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ocağınız sönsün!

SONRAKİ HABER

Sedat Yeşilköy anıldı: İş cinayetleri mücadeleyle engellenir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...