PETKİM işçilerine destek büyüyor

PETKİM işçilerine destek büyüyor

PETKİM işçileri, fabrikaya kapanma eylemlerinin 5. gününde dayanışma ziyaretleriyle moral buldu. PETKİM işçilerinin ilk ziyaretçileri sendikalaşma mücadelesi veren ve 24 saat fabrikayı terk etmeme eylemi yapan Schneider işçileri oldu. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Ali Çeltek ve DİSK’e bağlı sendikaların şube başkanları, P

AYNI MÜCADELEYİ VERİYORUZ

Burada konuşan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı İsmail Doğan  “Bazen bizim sendikamız bazen DİSK bazen bir başkası aynı sorunları yaşıyor aynı mücadeleyi veriyoruz. Sıkıntıyı yaşayanlar ortak ama sıkıntıyı yaşatanlar da ortak. Schneider işçisi arkadaşlarımızın sorunlarını da biliyoruz. Onlarda sendikal haklarını kullanabilmek için direniyor, mücadele veriyor. İnanıyoruz ki onlarda verdiği mücadeleyi kazanacak, sendika ve toplusözleşme haklarını alacaklar” dedi.
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Ali Çeltek de “Dün bizler sendika hakkımızı kazanabilmek için fabrikayı terk etmeme eylemi gerçekleştirdik. Her yerde işçiler dayanışma içinde mücadele veriyor. Kazanımlarımıza yönelik saldırıların artırıldığı, ulusal istihdam stratejileri adı altında yeni çalışmanın gündeme geldiği ve ücretlerimize yönelik tehditlerin artırıldığı bir ortamda, işçilere, emekçilere ses çıkarmayın, mücadele etmeyin telkinleri ile yayın organlarında haberler yapıp duyurular veriyorlar. Gerek Schneider’da gerek PETKİM’de, gerek Kocaeli’de, Gebze’de her yerde işçiler, emekçiler haykırarak asla teslim olmayacağız diyorlar” dedi. Ali Çeltek son zamanlardaki işçilere yönelik saldırılardan bahsederek birlik ve dayanışmanın artırılması gerektiğinden dile getirerek “Sizlerle birlikte mücadele etmeye söz veriyoruz” dedi.

CHP’YE SÖZÜNÜ TUT ÇAĞRISI

Aliağa Belediyesi taşeron işçileri ise PETKİM işçileri tarafından “Taşerona hayır” sloganıyla karşılandı. İsmail Doğan taşeron işçilerinin ziyaretinden dolayı mutlu olduklarını söyleyerek CHP’li Belediye Başkanına “Verdiğiniz sözü tutun, taşeronu kaldırın” dedi. Doğan taşeron işçilerin kadroya alınmasını istediklerini ifade etti. CHP’nin iktidara gelmesi halinde taşeron sorununu çözeceği sözünü hatırlatan Doğan, “Ya gelemezseniz bu işçiler ne yapsın ezilsin ölsün mü? Bize oy ver, bizi iktidara getir öyle çözelim diye bu işler olmaz. Biz PETKİM işçileri olarak, Petrol-İş olarak bu mücadelede sonuna kadar işçi arkadaşlarımızın yanında olacağımıza söz veriyoruz” dedi.  (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net