09 Şubat 2015 12:23

Merkez kendini anlattı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) ve G20 Dönem Başkanlığının İstanbul’da düzenlediği, “Türkiye’nin Başkanlığında G20 Gündemi” Konferansında “Türkiye’de Fiyat İstikrarı ve Büyüme” konulu bir sunum yaptı.

Paylaş

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) ve G20 Dönem Başkanlığının İstanbul’da düzenlediği, “Türkiye’nin Başkanlığında G20 Gündemi” Konferansında “Türkiye’de Fiyat İstikrarı ve Büyüme” konulu bir sunum yaptı. Başçı, “Yüksek enflasyon ve deflasyon büyümeyi zayıflatabilen unsurlardır” diyerek  Cumhurbaşkanının faiz indirimi talebine değil enflasyona odaklandıklarını bir kez daha vurgulamış oldu.
Merkez bankaları açısından büyümeyi desteklemenin en iyi yolunun fiyat istikrarını sağlamak olduğuna işaret eden Başçı, beşeri sermaye, istihdam piyasası, teknoloji, yenilikçilik ve fiziki altyapı alanlarında yapılacak reformların Türkiye’nin büyüme potansiyelini daha da artıracağını belirterek hükümete ‘yol gösterdi”.

BABACAN UCUNDAN DOKUNDU

Merkez Bankası ile yürütülen faiz polemiğine ve Bank Asyaya el konulmasına dair soruları, “G20 toplantısındayız, ülke içi meseleleri daha sonra konuşuruz” diyerek geri çeviren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan dün konuya ucundan dokundu.   
Babacan, G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı kapsamında katıldığı toplantıda Merkez Bankasının (MB) bağımsızlığı ile ilgili gelen soruya şu cevabı verdi:
“Bizim Merkez Bankamızın objektif fonksiyonu çok nettir kanunda. AK Partinin programında, seçim manifestosunda, hükümet programlarında da vardır. Bu çok net yazılmıştır. Merkez Bankasının işi ve onlardan beklenti nedir diye. Bu bağlamda gayet yetkin bir ekibimiz var. Kendilerine güveniyoruz  ve inanıyoruz ki doğru şey yapacaklar doğru zamanda” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cavaliers, Lakers'a karşı zorlanmadı

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa