23 Temmuz 2011 09:05

Naldöken halkı baz istasyonu istemiyor

YASAL olarak baz istasyonlarının yerleşim alanlarının 300 metre ilerisine kurulması gerekirken, yerleşim alanının ortasına kurulmasının bir örneği de Bornova’nın Naldöken Mahallesi’nde yaşanıyor.Önceki gün Naldöken Mahallesi sakinleri, mahallelerinde bulunan baz istasyonlarına karşı oturma eylemi yaptılar. Bir apartmanda yaklaşık 1

Naldöken halkı baz istasyonu istemiyor

Paylaş
Ayşe Turaran

YASAL olarak baz istasyonlarının yerleşim alanlarının 300 metre ilerisine kurulması gerekirken, yerleşim alanının ortasına kurulmasının bir örneği de Bornova’nın Naldöken Mahallesi’nde yaşanıyor.

Önceki gün Naldöken Mahallesi sakinleri, mahallelerinde bulunan baz istasyonlarına karşı oturma eylemi yaptılar. Bir apartmanda yaklaşık 10 senedir kurulmuş olan iki tane baz istasyonu burada ikamet edenlerle anlaşmalı olarak kurulmuş ve üçüncüsü de geçenlerde kurulmak istenmiş. Baz istasyonlarıyla birlikte mahallede ki kanser, alzheimer gibi hastalıkların artışı ve buna bağlı ölümlerin yaşanması, Naldöken Mahallesi’ni ayaklandırdı. Eyleme kadınların yoğun katılımı dikkat çekti.

Olay yerine İl ve İlçe Emniyet müdürleri ve Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır’ın gelmesiyle birlikte, yapılan konuşma sonrası oturma eylemi eylem sona erdi. Sındır konuşmasında, yasal olarak yapılacak tek şeyin binanın imar izni yoksa baz istasyonunun ve binanın yıkılacağını kaydetti. Mahalleli ise hem Batıçim’den hem de baz istasyonlarından çektiklerini, eve değil baz istasyonlarına karşı olduklarını, baz istasyonlarının kaldırılmasını istediklerini dile getirdiler.
Ertesi gün binanın imar izni olmaması nedeniyle belediye ekipleri mahalleye geleceklerini ve baz istasyonlarının telekomünikasyon şirketleri tarafından kaldırılacağını söylediler. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sağanak yağış Temmuz ayında da can aldı

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa