08 Şubat 2015 20:24

Bu köy içecek suyu eşek sırtında taşıyor!

Devletin su götüremediği Gürbüzler köyünde yaşayanlar, su ihtiyacını her gün 2 kilometre uzaktaki bir kuyudan eşek sırtında su getirerek karşılıyor.

Paylaş

Fethi ALTUN

Devletin su götüremediği Gürbüzler köyünde yaşayanlar, su ihtiyacını her gün 2 kilometre uzaktaki bir kuyudan eşek sırtında su getirerek karşılıyor.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Gürbüzler köyü bir türlü temiz suya kavuşamadı. Yeraltı suyunun yetersiz olduğu köyde daha önce birkaç defa sondaj denemesi yapıldığı ancak suyun yetersiz çıktığı belirtiliyor. İlçe merkezine 24 kilometre uzaklıkta bulunan 25 haneli 180 nüfuslu Gürbüzler köyüne Şanlıurfa İl Özel İdaresi tarafından 2 yıl önce vurulan sondajın sadece 20 gün çalıştığı belirtiliyor. 20 gün sonra yanan dinamonun bir daha değiştirilmediğini belirten köylüler başvurdukları hiçbir makamdan olumlu sonuç alamadıklarını dile getiriyor. Köylüler, yetkililerin daha sonra yaptıkları incelemede bazı malzemeleri götürdüklerini ve bir daha da köye uğramadıklarını belirtiyor.

BU ÇİLE BİTSİN

Eşeklerle kuyuya giden kadın ve çocuklar, suları yanlarındaki bidonlara doldurarak evlerine taşıyor. Eşek sırtında su taşımanın zor olduğunu söyleyen köylüler, “Yıllardır çektiğimiz çilenin sona ermesini istiyoruz” diyor. Her gün su ihtiyaçlarını karşılamak için eşek sırtında iki kilometre yol gittiğini anlatan köylüler, yaz aylarında ise kuyuların kuruduğunu, su ihtiyaçlarını çevre köylerden veya ilçe merkezinden getirdikleri tankerlerle karşıladıklarını belirtiyorlar. Köylüler eşeklerle iki kilometre uzaktan getirdikleri suyun içme, yemek, banyo ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığını ifade ediyor.

PİS SU İÇİYORUZ

Köylülerden Kadri Yüksekkaya, “65 yaşımıza geldik. Hâlâ temiz suya kavuşmadık. Yağmur suyunun etraftan kuyuya topladığı pis sulardan içiyoruz. Zaten yağmur da yağmasa daha kötüsü oluyor. Suyu başka köylerden getirmek zorunda kalıyoruz. 2 yıl önce sondaj suyu çıktı. 20 gün geldi, kesildi. Müracaat ettik. Dinamonun yandığını belirttiler. Dinamoyu alıp götürdüler bir daha da gelmediler. Çalmadığımız kapı kalmadı” dedi.

Yetkililerden sorunun çözülmesini isteyen Yüksekkaya, son olarak Başbakanlık İletişim Merkezi’nden istediği destek sonucu dinamonun 2014’te değiştirileceğinin belirtildiğini, ancak bir türlü değişmediğini dile getirdi. (Urfa/CİHAN)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

PYD ve YPJ heyeti, Hollande ile görüştü

SONRAKİ HABER

Eser ve Topaloğu'nun tutuklanmasına tepki: Türkiye, gazeteci hapishanesine dönüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa