08 Şubat 2015 16:31

Roboskî anmasına uzaklaştırma cezası

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde Roboski Katliamında yaşamını yitirenleri anan öğrencilere üniversite yönetimi tarafından 1 ay uzaklaştırma ve burs kesme cezası verildi.

Paylaş

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde Roboski Katliamında yaşamını yitirenleri anan öğrencilere üniversite yönetimi tarafından 1 ay uzaklaştırma ve burs kesme cezası verildi.

22 Aralık 2014 tarihinde üniversite kampüsünde yapılan anma etkinliğine özel güvenliklerin müdahalesi sonrası  13 Kürt öğrenci hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma sonucunda 10 öğrenciye “izinsiz gösteri düzenledikleri” iddiasıyla  1 ay okuldan uzaklaştırma ve burs kesme cezası verilirken, öğrencilerin anadilde savunma talepleri de reddedildi. Soruşturma kapsamında ceza alan öğrencilerden İlk Yardım ve Acil Yardım Bölümü 2. sınıf öğrencisi Recai Oruç, Kürt kimliklerinden dolayı okulda sürekli olarak okul yönetimi tarafından hedef alındıklarını söyledi. Kampus içerisinde Kürtçe konuştuklarında dahi özel güvenlik görevlileri tarafından “kimlik sorma” bahanesiyle taciz edildiklerini söyleyen Oruç, Roboski katliamında yaşamını yitirenleri anmak için yaptıkları sokak tiyatrosu gösterisinin okul yönetiminin yönlendirmesi sonucu  özel güvenlik görevlilerinin saldırısına maruz kaldığını söyledi. Oruç, haklarında açılan soruşturma ve aldıkları cezalara ilişkin İdare Mahkemesi’ne itirazda bulunacaklarını söyledi. Öğrencilerden Nail Dusak ise haklarında açılan soruşturma için savunmalarını Kürtçe hazırladıklarını fakat okul yönetiminin savunmalarını kabul etmediğini söyledi. Dusak, okul yönetiminin kendilerine “Akıllandık, uslandık derseniz ceza vermeyeceğiz” dediğini de  iddia etti. (İstanbul/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tribünlerde Osmanlı propagandası

SONRAKİ HABER

Geri dönüşüm emekçisi ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...