08 Şubat 2015 15:12

Boko Haram tehdidi Nijerya'da seçimleri erteletti

Nijerya'da 14 Şubat'ta yapılması planlanan genel seçimler ve devlet başkanlığı seçimleri son günlerde artan Boko Haram saldırıları nedeni ertelendi.

Paylaş

Boko Haram terörü ve artan saldırılar nedeniyle 14 Şubat'ta yapılması planlanan seçimlerin, 28 Mart'a ertelendiği açıklandı. Nijerya Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Attahiru Jega tarafından yapılan açıklamaya göre, Boko Haram'ın kontrolü altındaki bölgelerin güvenlik altına alınması için daha fazla süreye ihtiyaç duyulması nedeni ile erteleme kararı alındı. Öte yandan AFP'nin haberine göre muhalefetteki İlericiler Kongresi (APC), seçimlerin ileri tarihe atılmasını "geri adım" olarak değerlendirdi ve Nijerya halkına sükunet çağrısı yaptı.

Boko Haram ile mücadele için Nijerya'ya yardım sözü veren ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de seçimlerin ertelenmesini "büyük bir hayal kırıklığı" sözleri ile eleştirirken, uluslararası toplumun Nijerya yönetiminin söz konusu tarihe kadar seçimlere hazırlık anlamında attığı adımları sıkı şekilde takip edeceğini söyledi. 

Ülkenin kuzeydoğusunda birçok köyü ele geçiren Boko Haram, resmi rakamlara göre 2009 yılından bu yana 13 binden fazla kişiyi öldürdü. Boko Haram kontrolü altındaki bölgelerde seçim merkezleri oluşturulamayacağını açıklayan Nijerya hükümeti, Boko Haram saldırıları nedeniyle yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalan Nijeryalıların oy verip veremeyeceğine ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. 

Son olarak Nijerya ve komşu ülkeleri Boko Haram ile mücadele için 8 bin 700 kişilik bir özel bir müdahale timi oluşturma konusunda uzlaşmaya varılmıştı. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

YPG: Son 24 saatte 19 köy özgürleştirildi

SONRAKİ HABER

Fransa emekçileri yeni yıla mücadele ile girecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa