08 Şubat 2015 14:27

HDP PM toplantısı sonuç bildirgesi açıklandı

HDP Parti Meclisi'nin 6-7 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantının sonuç bildirgesinde, il eş başkanları ile HDP PM'sinin seçim hazırlıklarını değerlendirdiği belirtilirken, daha önce alınmış olan seçimlere parti olarak girme kararının bir kez daha teyit edildiği ifade edildi. Bildirgede, 12 Eylül diktatörlüğünün ürünü barajları birlikte yıkma çağrısı yapıldı.

Paylaş

HDP Parti Meclisi'nin 6-7 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantının sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, il eş başkanları ile HDP PM'sinin seçim hazırlıklarını değerlendirdiği belirtilirken, daha önce alınmış olan, seçimlere parti olarak girme kararının bir kez daha teyit edildiği kaydedildi. Adalet, özgürlük ve eşitlik arayışında olanların, sosyal haklar, kültür ve kimlik talepleri için mücadele edenlerin, demokrasi ve barış özlemini sürdürenlerin, yaşam alanlarını ve doğayı savunanların, çevre ve ekoloji taleplerini haykıranların tek gerçek alternatifinin HDP olduğunun vurgulandığına dikkat çekilen bildirgede, "Partimiz, örgütsel, politik ve kadrosal özellikleriyle 7 Haziran 2015'te yeni bir dönemi başlatacak, Meclis dengelerinde 'Yeni Yaşamı' inşa etmek isteyenler lehine köklü bir değişiklik yaratacak, demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü, sosyal ve ekolojik bir anayasa yapma gücünü elde edecek durumda ve kararlılıktadır" denildi. 

Bildirgede, HDP'nin Türkiye'de güçlendirilmiş bir demokratik parlamenter rejimin ve güçlendirilmiş bir yerel demokrasinin, yetkilerin bir kişide ve merkezde değil, halkta ve yerellerde toplanması mücadelesinin en kararlı sürdürücüsü olduğuna işaret edilerek, otoriter ve despotik bir başkanlık sisteminin karşısındaki en önemli engelin HDP'nin seçim başarısı olacağına işaret edildi. HDP'nin, çözüm ve barış çabasının bir öznesi, somut ve gerçekçi adımlar atılmasının en önemli teminatlarından birisi olduğunun kaydedildiği bildirgede, "Toplumda barışı ve çözümü hedefleyen her yurttaşımızın HDP'ye yönelmesi son derece önemlidir. Meclis'te güçlü bir şekilde temsil edilecek bir HDP, barışın, toplumsal adaletin ve çözümün, eşit kardeşliğin garantisi olacaktır" ifadelerine yer verildi. 

'HDP MÜCADELENİN ÖNEMLİ BİR ÖZNESİDİR' 

HDP'nin, işsizlik ve yoksulluk karşısında toplumsal adalet, iş ve insanca çalışma, sosyal ve sendikal haklar, eğitim, çevre ve doğa hakları, emekli ve engelli hakları mücadelesinin en önemli odağı olduğuna dikkat çekilen bildirgede, inancını ve kültürünü özgürce ve eşitlik içinde yaşamak isteyen herkesin güvencesi olduğu ifade edildi. HDP'nin, kadınların can güvenliğinin sağlanması, çalışma hayatında kadınlara yönelik engellerin ve eşitsizliklerin aşılması, eş başkanlıkla taçlandırılan siyasette eşit temsilin mecliste de gerçekleşmesi ve yaşamın bütün alanlarına yayılması mücadelesinin önemli bir öznesi olduğu bir kez daha vurgulandı. 

'BARAJI YIKMA ÇAĞRISI YAPIYORUZ'

HDP'nin, kadınları köle pazarlarında satan, insanların kafalarını kesen DAİŞ barbarlığına karşı Kobanê'de, Suriye'de, Rojava ve Irak coğrafyasında yeni bir yaşam kurmak için mücadele edenlerle, Ege'nin karşı kıyısında neo-liberal ekonomi dayatmalarına karşı onurlu ve insanca bir yaşam mücadelesi veren Syriza ile dayanışmasını ve desteğini sürdürenlerin buluştuğu bir odakta olduğunun ifade edildiği bildirgede, "Seçim hazırlıklarına bütün il, ilçe ve yurtdışı örgütlerimizle hız verdik. Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde oy kullanacak tüm yurttaşlarımıza demokrasiyle ilgisi olmayan, 12 Eylül diktatörlüğünün ürünü barajları hep birlikte yıkma çağrısı yapıyoruz" denildi. 

Genel seçimlerde desteğin de istendiği bildirgede, şu ifadelere yer verildi: "Partimizi seçim çalışmalarında ve oy kullanma anında destekleyin, kayıtsız ve oy kullanamayacak durumda hiçbir yurttaşımız kalmamalıdır, kayıtlarınızı kontrol edin. Oy vermekle her şey bitmiyor, bir o kadar önemli olan oylara ve sandıklara sahip çıkmaktır. Müşahit çalışmalarımıza katılmak için partimize gelin, başvuru yapın. Bir tarafta başkanlık sistemi adı altında Türkiye'yi tek kişi yönetimine mahkum etmeyi amaçlayan, eşitsizliği arttıran, yargıyı siyasal bir baskı aracı olarak kullanan, toplumu kamplaştıran, halkları birbirinden uzaklaştıran, dış politikada ülkeyi maceracı hedeflerle felakete sürükleyen bir parti; diğer tarafta ise bu gidişatı durduracak programı, politikaları ve gücü olmayan CHP ve MHP var. HDP, Türkiye'deki değişimin baskıcı ve despotik değil, demokratik bir yönde olmasının en önemli öznesi ve gücüdür. HDP, bu kararlılıkla davranacaktır. Türkiye emekçilerinin, ezilenlerinin, horlananlarının, gidişattan memnun olmayanların, onurlu ve insanca bir gelecek özlemine sahip olanların bu çağrımıza kayıtsız kalmayacaklarına, hep birlikte barajları ve engelleri aşma doğrultusunda davranacaklarına yürekten inanıyoruz." (Ankara/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başkale'den Kobanê'ye 4 kamyon yardım

SONRAKİ HABER

Cumhuriyet ve BirGün çalışanı gazetecilere Berkin Elvan haberi dolayısıyla dava

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa