08 Şubat 2015 09:55

Müzeyyen Senar hayatını kaybetti

Türk Sanat Müziği Sanatçısı Müzeyyen Senar, tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Paylaş

İzmir'in Urla İlçesi'ndeki Darüşşafaka Yaşlı Bakımevi'nde kalan ve geçen 2 Şubat'ta Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Türk Sanat Müziği Sanatçısı Müzeyyen Senar 97 yaşında vefat etti.

Müzeyyen Senar, bir süre önce, yaşadığı Bodrum'dan tedavisine devam edebilmesi için Darüşşafaka Urla Yaşam Merkezi'ne getirilmişti. Senar, rahatsızlanınca Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada bir süre tedavi görüp taburcu edilen Senar, yeniden rahatsızlanınca bu kez Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü. Senar, bu sabah saat 07.00 sıralarında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Senar, zatürre tedavisi görüyordu. 

İSTANBUL'DA TOPRAĞA VERİLECEK
Müzeyyen Senar'ın cenazesi bugün, Türk Hava Yollarına (THY) ait uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı Kargo bölümüne getirildi. Cenazeyi Senar'ın alisi aldı. Müzeyyen Senar, Salı günü Bebek Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek. 

MÜZEYYEN SENAR KİMDİR?

1918 yılında Bursa'nın Keles ilçesinde doğan Müzeyyen Senar, müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan Senar'ın ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldu.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

Ahmet Say yazdı: Müzeyyen Senar'ın ardından...

Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Senar, 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarının da katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.

26 Eylül 2006 tarihinde İzmir'deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. 2007'de İstanbul'daki Darüşşafaka'da Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. 24 Şubat 2008'de kızı Feraye annesi Müzeyyen Senar'ın sesini kaybettiği açıkladı. 

30 Ekim 2009'da öğrencisi Bülent Ersoy tarafından anısına Müzeyyen Senar'ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi açıldı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şükrü Erbaş’la Pervane ve hayat üzerine...

SONRAKİ HABER

İşçi alınacak dendi gençler akın etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa