07 Şubat 2015 15:16

‘İnsanlığa karşı işlenmiş suçların zaman aşımı olur mu?'

Cumartesi anneleri/insanları 515. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.31 yıl önce gözaltında kaybedilen Öğretmen Maksut Tepeli ‘nin dosyasının akıbeti kamuoyuna duyuruldu.

Paylaş

Cumartesi anneleri/insanları 515. kez  Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.31 yıl önce gözaltında kaybedilen Öğretmen Maksut Tepeli ‘nin dosyasının akıbeti kamuoyuna duyuruldu.

2 Şubat 1984 tarihinde gözaltına alınıp ağır işkenceden geçirildikten sonra kaybedilen 25 yaşındaki Maksut Tepeli 31. yılında anıldı. 1984 yılında gözaltındayken işkence edilerek kaybedilen Maksut Tepeli'nin akıbetinin sorulduğu eylemde ilk olarak avukat Ercan Kanar söz alarak polise geniş yetki veren "İç güvenlik paketi"ne değinerek, paketin yasalaşması durumunda geçmişte olduğu gibi gözaltında kaybedilme olaylarının yeniden yaşanabileceğine dikkat çekti.

Kanar, ‘Gözaltındaki kayıpların yargı önünde açıklanmaması ile devlet yeni işkencelerin yolunu açıyor.Yeni iç güvenlik yasası ile AKP kendini koruyor.Bu yasa ile amaçlanan toplumun ifade  ve toplanma özgürlüğünü ortadan kaldırmaktır.’ şekline ifade etti.

Kanar'ın ardından, Tepeli'nin eşi Şehriban Tepeli Erdoğan'ın oturma eylemine gönderdiği mektup okundu. Mektubunda Tepeli dosyasının zaman aşımına uğradığını hatırlatan Erdoğan, "İnsanlığa karşı işlenmiş suçların zaman aşımı olur mu?" diye sordu. Erdoğan, mektupta devlet yetkililerine de "Biz kemiklerimizi istiyoruz. Ancak siz kemiklerimizden bile korkuyorsunuz" şeklinde seslendi. 

Eylemde bulunan Tepeli'nin kardeşi Türkan Tepeli de, 31 yıldır ağabeyini beklediklerini belirterek, " Zaman aşımı ne beynimizde ne kalbimizde olmayacaktır" dedi.

YASA, GÖZALTINDA KAYIPLARI ARTIRACAK

Tepeli’nin avukatı Gülseren Yoleri Salı günü mecliste sunulacak olan iç güvenlik yasası 
Gözaltı kayıpların artmasının ve işkenceden geçirilmesinin önünü açacağını belirtti.
Maksut Tepeli için 2003 ve 2006 yıllarında yapılan başvurunun takipsizlikle sonuçlandığını söyledi.

2011 yılında yaptıkları başvurunun sonucunu halen beklediklerini ifade etti.

CEZASIZLIK ZIRHI ARŞİVDE

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına açıklama yapan Sevil Turgut, iktidarın "cezasızlık kültürünü" yaşatmaya devam ettiğini ifade ederek "Bu nedenle kayıpların akıbetlerinin açığa çıkartılması, faillerinden hesap sorulması mücadelemizi engelliyor" dedi. 

Gözaltında kaybedilen Tepeli dosyasına değinen Turgut, Tepeli'nin 12 Eylül askeri darbesinden 5 ay sonra 4 Şubat 1981 tarihinde öğretmenlik yaptığı Erzincan'da tutuklandığını 4 ay cezaevinde tutulmasının ardından İstanbul'a taşındığını söyledi. Tepeli'nin 2 Şubat 1984 tarihinde İstanbul Küçükbakkalköy'de bir arkadaşının evine gittiğini, evde polis olduğunu görünce uzaklaşmaya çalışırken polislerce vurularak gözaltına alındığını dile getiren Turgut, Tepeli'nin İstanbul Emniyet Müdürlüğü 1'inci Şube'de işkenceli sorguya tabi tutulduğunu söyledi. Tepeli'nin 5 Şubat 1984 tarihinde ağır işkencelerden dolayı Haydarpaşa Askeri Hastanesi'ne kaldırıldığını ve orada da bedenin kaybedildiğini belirten Turgut, daha sonra "ölü" olarak kayda geçildiğini dile getirdi. 

'TEPELİNİN MEZARI GİZLENDİ'

Ailesinin mücadelesi sonucu 2001 tarihinde Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'nın yeniden soruşturma başlattığını vurgulayan Turgut, " Zorlukla da olsa Maksut'un ölümü ile ilgili düzenlenen belgelere ulaşıldı. Ölü Muayene ve Zabıt Vakası'nda Maksut'un 6 Şubat tarihinde Haydarpaşa Askeri Hastanesi'nde öldüğü belirtiliyordu. Bu belgenin altında Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Olgun Alpay ve Adli Tabip Kemalettin Altuner'in imzası vardı" diye konuştu. Polislerin kimliklerinin tespit edilmesine rağmen Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın polisler hakkında takipsizlik kararı verdiğini söyleyen Turgut, 2012 yılında tekrar suç duyurusunda bulunulduğunu ancak 24 Aralık 2014 tarihinde zaman aşımı gerekçesiyle tekrar takipsizlik kararıyla sonuçlandığını ifade etti. Turgut, gerçeğin bu kadar ortadayken Tepeli'nin mezarının gizlendiğine dikkat çekerek, " 31 yıldır Maksut Tepeli dosyası cezasızlık zırhıyla arşivde bekletiliyor" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

 

 

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Söğütsen Seramik’te ücret isyanı

SONRAKİ HABER

Kubilay: Tutak’da yasadışı işler yapılmıyorsa neden HDP heyetine izin verilmiyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa