07 Şubat 2015 09:54

Kobanê'de IŞİD için çember daralıyor

Kobanê'ye 3 cepheden saldırılar düzenleyen, büyük bir direnişle karşılaşıp ağır bir yenilgi alan IŞİD için kaçış yolları tükeniyor. YPG/YPJ güçlerinin 3 cepheye yönelik operasyonlarında köşeye sıkışan IŞİD için çember daralırken, sınır hattından kaçışlarını önlemek için binlerce yurttaş sınır hattı boyunca nöbet tutmaya başladı.

Paylaş

IŞİD, aldığı destek ve ağır silahlarla işgal girişimde bulunduğu Kobanê'de hezimete uğrayarak, ağır bir yenilgi aldı. Arkasında binlerce ölü bırakarak kaçmak zorunda kalan IŞİD için Kobanê'nin 3 cephesinde de çember daralmaya başladı. YPG ve YPJ güçleri, Kobanê kent merkezinin ardından kentin batı, güney ve doğu bölgelerinde bulunan köylere yönelik operasyonlarına devam ediyor. Buralarda da darbe alan IŞİD Kobanê'ye saldırı için geldikleri güzergahları kullanarak kaçmaya başladı. 

SINIR DİRENİŞÇİLERE ÇIKAR

3 cephede kaçış yolları ablukaya alınan IŞİD, daha önce rahatlıkla geliş gidişlerde kullandıkları Türkiye sınır hattının da yurttaşlar tarafından tutulması nedeniyle ne yapacaklarını bilemez hale geldi. Temizlik operasyonları kentin batısından doğusunda bulunan köylere kadar devam ederken, yaklaşık 80 kilometrelik hat boyunca binlerce yurttaş Serxet tarafında sınır nöbeti tutuyor. IŞİD’in hattın bu tarafına geçişlerini önlemek için gece gündüz nöbet tutan yurttaşları, bölgede ki her köyde, her tepede, sınıra yakın stratejik tüm noktalarda görmek mümkün. Ellerindeki dürbünlerle IŞİD’in tüm hareketliliğini takip eden yurttaşlar, Kobanê direnişinin tüm alanlarda zafere ulaşması için çalışıyor. 

Kobanê'nin doğu yakasının Serxet tarafındaki Oğan, Elîzer, Xerap Xelil, Perepere, Mehser, Qop,Zehvan, Etmanek ve batı yakasının serxet tarafındaki Boydê, Hinêrk, Swêdê, Qonak, Aşmê'de nöbet tutan binler, adeta YPG/YPJ güçleri ile birlikte ilerleyerek sınırı genişletiyor. Nöbetçilerin ortak kanısı ise şöyle özetlenebilir: "Bu sınır hattından çok gidip geldiler tüm dünya biliyor. Ama bu saatten sonra bu tarafa geçen IŞİD'li ektiğini biçer." (Urfa/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Atatürk Üniversitesi kendini mahkeme yerine koydu!

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa