07 Şubat 2015 05:02

12 yıl önce yaşadığı iş kazasından dolayı işten atıldı

İSDEMİR fabrikasında işten atmalar devam ediyor. Teknolojik dönüşüme ayak uyduramayanlar, sağlık sorunu olanlar, rapor alanlar, performansı düşük olanlar gibi gerekçeler adı altında işçiler kapı önüne konuyor. Geçtiğimiz hafta toplam 53 kişi işten atıldı.

Paylaş

Halil İMREK
Payas

İSDEMİR fabrikasında işten atmalar devam ediyor. Teknolojik dönüşüme ayak uyduramayanlar, sağlık sorunu olanlar, rapor alanlar, performansı düşük olanlar gibi gerekçeler adı altında işçiler kapı önüne konuyor. Geçtiğimiz hafta toplam 53 kişi işten atıldı.

İşten atılanlardan biri de 22 yıllık İSDEMİR İşçisi Hüseyin Ersan. 

Ersan, 12 yıl önce yaşadığı iş kazasından dolayı işten atılmış. 22 yıllık İSDEMİR işçisi olan Ersan’ın emekli olmasına üç yıl var. İki çocuğu olan Ersan, İSDEMİR’e bir ömür verdiğini belirterek yaşananlara tepki gösteriyor. 

AYAĞINDA PLATİN VAR

Yaşadığı iş kazasını anlatan Ersan’ın fabrikada üzerine oksijen tüpü düşmüş. Uzun süre tedavi görmüş, ayağında halen platin var. İşyerinde yaşanan iş kazasından dolayı davacı olmamış. Tedavisi tamamlandıktan sonra çalışmaya başlamış. Fabrikada çalıştığı 22 yıl boyunca 22 dakika ücretsiz izin kullanmamış. Çalışmadığı tek zaman kaza geçirdiği, raporlu olduğu zamanmış. İşten atılan Ersan’a iş akdinin iş kazası nedeniyle feshedildiğini söylemişler. Ayrıcı teknolojiye ayak uyduramadığı ve performans düşüklüğü de iddia edilmiş. Ersan işten çıkış belgesini imzalamamış. 

AYAĞIM FABRİKADA KIRILDI

Ersan, “Sağlığımı fabrikada yıprattım. Ayağım fabrikada kırıldı, ayağımda platinle çalıştım. Madem teknolojiye ayak uyduramıyordum, performansım düşüktü o zaman, platinli ayağımla 2012 yılında 450 saat, 2013 yılında 580 saat ve 2014 yılında 620 saat fazla mesaiye nasıl kaldım. Bir gün disipline gitmedim. Bunu rağmen işten atıldım. Ben işten atılmayı hak edecek ne yaptım?” diye sordu. 
Ersan, Çelik-İş üyesiymiş. 2013 yılındaki greve de katılmış. Sendikadan istifalar yaşanmış. 14 ay boyunca Çelik-İş ile Türk Metal arasında gidip gelen işçiler olmuş. Ersan Çelik-İş’in yanında durmuş. Ancak işten atılınca Çelik-İş yöneticilerinden hiç kimse aramamış, uğramamış, geçmiş olsun dahi dememiş. 

İŞÇİNİN BOĞAZINDA HARAM LOKMA GEÇMEZ

Bu duruma içerleyen Ersan’ın, ikinci üzüldüğü konu ise İSDEMİR Genel Müdürünün “Helal lokma evine götüren kimse işinden olmadı” açıklaması. 22 yıldır alın teri ile emeğinin karşılığı olamayacak bir ücretle çalıştığını söyleyen Ersan, kursaklarında tek haram lokmanın geçmediğini, işçi olarak alınlarının ak, başlarının dik olduğunu söyledi. Ancak sendikal rekabetten dolayı 14 ay fabrikaya gelmeyen sendikacıların halen çalıştığını hatırlatan Ersan, “İSDEMİR Genel Müdürünün de sağlık sorunu var. Siroz hastalığı bulunuyor. Sağlık sorunları olanlar atılıyor. Sadece işçiler için mi geçerli sağlıklı olmak. Kaldı ki biz sağlığımızı fabrikada çalışırken kaybettik ve yine de çalışmaya devem ettik. Vicdanımız rahat. Helal olmayan tek lokma boğazımızdan geçmedi. İşçinin boğazından haram lokma geçmez” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Benim değil bizim kavgamız

SONRAKİ HABER

Erdoğan Londra'da konuştu: Biz orayı temizleyene kadar çıkmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa