06 Şubat 2015 21:44

Cennetçeşme’de kentsel dönüşüm tedirginliği

İzmİr Cennetçeşme’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı afet riski olduğu gerekçesiyle kentsel dönüşüme hazırlanıyor. 48 hektarlık bölgede jeolojik ve jeoteknik etüdler tamamlanmış durumda.

Paylaş

Cihan BAŞAKÇIOĞLU

İzmİr Cennetçeşme’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı afet riski olduğu gerekçesiyle kentsel dönüşüme hazırlanıyor. 48 hektarlık bölgede jeolojik ve jeoteknik etüdler tamamlanmış durumda. 

Cennetçeşme’de de Kadifekale ve Limontepe’de olduğu gibi nüfusun çoğunluğunu Kürdistan’dan göçe zorlanmış aileler oluşturuyor. Cennetçeşme’de yaşanan süreci anlatan Karabağlar Kentsel Dönüşüm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Songül Gürsel, kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini, mahalleye açılan kentsel dönüşüm bürosuna giderek durumu öğrendiklerini söyledi. 

‘TAPUSU OLSUN YA DA OLMASIN, EVLER YIKILACAK’

Gürsel, kentsel Dönüşüm Bürosundaki yetkililerin kendilerine evlerinin yıkılacağını ve tapusu olsun veya olmasın yıkılan evlerinin değerleri karşılığında borçlandırmak şartıyla ev verileceğini söylediklerini aktardı. Gürsel, bölgede yaşayanların büyük bölümünün Kürt veya Alevi olduğunu ifade ederek, kendilerinin ikinci bir göçe zorlandığını belirtti. 

‘DAVA AÇILMALI’

Özgürlükçü Hukukçular Derneği Üyesi Avukat Mecit Yıldırım, kentsel dönüşüme karşı Cennetçeşme Mahallesi halkının hemen dava açması gerektiğini belirterek, ÖHD’li avukatlar olarak mahalle halkıyla bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini söyledi.

‘DİRENECEĞİZ’

MAardin’den İzmir’e göç eden mahallelilerden Cabbar Yavuz, Cennetçeşme Mahallesi’ni bin bir zorlukla geliştirdiklerini ifade ederek, bugün yaşadıkları durumu haksızlık olarak nitelendirdi. 15 yıl önce Diyarbakır’dan göç eden Mustafa Tunç da, 6 nüfuslu ailesinin tek varlığının evleri olduğunu belirterek, “Herhangi bir ciddi anlaşma söz konusu değilse gelip vatandaşları kandırmasınlar. İnanmıyoruz. İnsan olarak ne geleceğimiz ne sermayemiz var. Neyimiz varsa şu an barındığımız evimiz var. Direneceğiz her yönüyle yapacak bir şey yok. Sonuna kadar direneceğiz” dedi. (İzmir/DİHA) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim Baro Başkanı Yeşiltepe'nın avukatı AYM'ye başvurdu

SONRAKİ HABER

Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi ikinci azil oturumunu pazartesi yapacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa