06 Şubat 2015 19:06

Ezilen halklar için mücadele edenler bizim en yakınımızdır

Rojava İnsani Yardım ve Dayanışma Örgütü, Rojava’nın tamamı ve Kobanê’de verilen mücadeleye desteğinden dolayı Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu’na teşekkür ziyaretinde bulundu. Heyet üyeleri, “3yıldır Rojava’da yaşananları bütün dünyaya doğru biçimde duyurarak büyük bir misyonu yerine getirdiniz. Rojava halkının teşekkürlerini iletmeye geldik” dedi.

Paylaş

Rojava İnsani Yardım ve Dayanışma Örgütü, Rojava’nın tamamı ve Kobanê’de verilen mücadeleye desteğinden dolayı Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu’na teşekkür ziyaretinde bulundu. Heyet üyeleri, “3yıldır Rojava’da yaşananları bütün dünyaya doğru biçimde duyurarak büyük bir misyonu yerine getirdiniz. Rojava halkının teşekkürlerini iletmeye geldik” dedi. 

ROJAVA’DAKİ GERÇEKLERİ DÜNYAYA DUYURDUNUZ

Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu’nu ziyaret eden Rojava İnsani Yardım ve Dayanışma Örgütü Eş Başkanları Wensa Şawiş ve Hember Hesan ile örgütün yöneticisi Hüseyin Ramazan, örgütün Şırnak sorumlularından Hüseyin Gören ile HDP İstanbul İl Yöneticisi Salih Baykal da eşlik etti. 

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Hayat Televizyonu Haber Koordinatörü Ercüment Akdeniz ile görüşen heyet adına konuşan Eş Başkan Wensa Şawiş, “Kobanê ve Rojava için gösterdiğiniz çaba, orada olanları doğru biçimde aktararak, dünyaya duyurmanız çok önemli. Bu çabanız için size canı gönülden teşekkür ediyoruz” dedi. 

Rojava’da inançların, dillerin, kimliklerin kardeşçe, eşit ve özgür biçimde yaşayacağı bir sistem inşa etmek için mücadele ettiklerini söyleyen Şawiş, “Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Rojava’ya yönelik çok ciddi bir ambargo var. Bu ambargonun kırılması için dayanışmanın büyümesi gerek” dedi. 

Savaş nedeniyle ortaya çıkan göçün sınırlarda büyük bir insanlık dramına dönüştüğünü söyleyen Wensa Şawiş, “Çok zorluklar yaşadık. Sınırlar kapatıldı, ambargo nedeniyle insanların zaruri ihtiyaçları dahi karşılanamadı” dedi. 

BU VAHŞETİN TEKRARLANMAMASI İÇİN DAYANIŞMA BÜYÜMELİ

Rojava’da yaşanan acı ve katliamların bir daha yaşanmaması için dayanışma ve duyarlılık çağrısı yapan Şawiş, “Kadınlar bu devrimin öncüleri oldu. Biz artık Kürt olsun, Arap, Süryani, Türkmen, Êzidî, Ermeni olsun hiçbir kadının, hiçbir annenin ağlamasını, göz yaşı dökmesini istemiyoruz. Bütün dünyanın gözü önünde yaşanan bu vahşetin tekrarlanmasını istemiyoruz. Sınırların ortadan kalktığı, bütün dünyanın özgürleştiği bir yaşam istiyoruz. Bunun içinde dünya halklarının Rojava’yla dayanışma içinde olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. Şawiş sözlerini “Dini, kimliği fark etmez. Ezilen halklar için mücadele eden herkes bizim en yakınımızdır. Sizlere halkımızın teşekkürlerini iletiyoruz” diyerek tamamladı. 

ROJAVA DEVRİMİNİ DUYURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Daha sonra söz alan Evrensel Gazetesi Genel Yyaın Yönetmeni Fatih Polat ise, devriminin başından beri gazete ve Hayat Televizyonu olarak Rojava’yı yakından takip ettiklerini söyledi. Hem  Kobanê’de yaşanan savaş boyunca hem de Rojava’nın diğer kantonlarında inşa edilen yaşama dair doğru bilgileri halka ulaştırmak için çabaladıklarını ve bunu yapmaya devam edeceklerini belirten Polat, “Ortadoğu’da iki çizgi savaşıyor. Biri IŞİD’in temsil ettiği kafa kesen, kadınları esir pazarlarında satan vahşet, diğeri, halkların eşitliğini ve özgürlüğünü temsil eden Rojava’daki devrimci çizgi” dedi. Bir yandan Rojava’da yaşananları doğru biçimde halka ulaştırırken, diğer yandan da AKP’nin bölgeye dair politikalarını teşhir etmek için çabaladıklarını söyleyen Polat, 2013 yılında Abdullah Öcalan’ın çözüm sürecine ilişkin açıkladığı deklarasyonun okunduğu Newroz’da Cezîre kantonunda olduklarını, o dönem Rojava’daki savaş ve temelleri atılan sistemi anlatan bir belgesel çektiklerini, yine geçtiğimiz haftalarda Rojava’nın Cezîre kantonunda bir süre kalarak orada yerleşen sistemi duyurmak için gazete olarak bir dosya hazırladıklarını belirterek, “Bu çabamız devam edecek” dedi. (İstanbul/EVRENSEL) 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kobanê'ye dönüşler devam ediyor

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa