06 Şubat 2015 18:10

Niğde IŞİD davasında mahkemenin seçim telaşı

Daha önce birbirini tutmayan iki gerekçeyle ilk duruşması görülmeden ertelenen Niğde IŞİD davasının dosyası bu kez de güvenlik ve fiziki ve teknik şartlar gerekçe gösterilerek başka bir ile nakledilmek isteniyor.

Paylaş

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde bir asker, bir polis, bir sivilin yaşamını yitirdiği IŞİD saldırısına ilişkin dava bir türlü başlayamıyor. Davanın ilk duruşması 12 Ocakta görülecekti ancak 3 gün kala mahkeme ve savcılık tarafından açıklanan iki farklı gerekçeyle 9 Şubata ertelenmişti. Dava bu kez de emniyetin isteği  ve mahkemenin kararıyla başka bir şehre  nakledilmesi için Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

Niğde’de görülmesi gereken dosyanın nakledilme gerekçeleri ise epey ilginç. Hem Niğde Emniyet Müdürlüğünün, hem de mahkemenin yazısında, genel seçim döneminde bu davanın ‘çeşitli legal ve illegal gruplar tarafından’ propaganda malzemesi yapılarak halkı provoke edebileceği ileri sürülüyor.

‘TAKAS İDDİALARI İLGİYİ ARTIRIYOR’

Niğde Emniyet Müdürlüğü tarafından davanın başka bir ile nakli talebiyle 29 Ocak’ta mahkemeye gönderilen yazıda, davanın IŞİD’li sanıklarının IŞİD’e teslim edildiği yönünde iddiaların halkın davaya olan ilgisini artırdığı belirtilerek, davanın Niğde’de görülmesi halinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasında zorluklar yaşanacağı ileri sürüldü. Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da yine 29 Ocakta mahkemeye gönderilen yazıda, adliyede ve kent genelinde davanın görülebileceği teknik ve fiziki yeterlilikte bir salon bulunmadığı ifade edildi.

‘REYHANLI MAĞDURLARI DA KATILABİLİR’

Son olarak da mahkeme 2 Şubat 2015 tarihinde duruşmaya 10 gün kala, dava dosyasının, “Sanıkların halk arasında takas yolu ile IŞİD terör örgütüne teslim edildiği/edileceği yönünde dedikoduların yapıldığının ve bunun da halkın davaya olan ilgisini arttırdığının, 2015 yılı Haziran ayında yapılacak genel seçim döneminde bu davanın çeşitli legal ve illegal gruplar tarafından propaganda malzemesi yapılabileceğinin ve halkı provoke edebileceklerinin, davanın ilimizde görülmesi durumunda çevre il ve ilçelerden de aynı hassasiyet sebebiyle katılımlar olabileceğinin, 11.05.2013 tarihinde Hatay ili Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlama olayının da bu olay ili irtibatlı olduğunun iddia edilmesinden dolayı davaya çok sayıda insanın katılabileceğinin, sanıkların Ankara ilinden Niğde iline nakli sırasında güzergah üzerinde bulunan il ve ilçelerde de aynı hassasiyet olduğundan yol güzergahında zafiyet yaşanabileceği” şeklinde sebeplerle başka bir ile nakledilmesini istedi. . (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İztuzu Plajı ihalesi iptal edildi

SONRAKİ HABER

YSK, Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak’ın mazbatası iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa