06 Şubat 2015 16:57

ÇAYKUR’da oldu bitti sözleşme

ÇAYKUR’da tartışmalı bir şekilde yetki alan Öz Gıda-İş Sendikasının 16 Ocak’ta başladığı Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini 3 günde tamamladığı ortaya çıktı.

Paylaş

ÇAYKUR’da tartışmalı bir şekilde yetki alan Öz Gıda-İş Sendikasının 16 Ocak’ta başladığı Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini 3 günde tamamladığı ortaya çıktı. Binlerce ÇAYKUR işçisinin ne sözleşmenin başladığından ne de sözleşmenin bittiğinden haberi oldu. Sözleşmeyle ilgili Öz Gıda-İş’in internet sitesinden yapılan duyuruda ücretlere yüzde 11 ile 14 arasında zam yapıldığı belirtilirken, hangi kademeden işçinin ne kadar zam aldığı ve sosyal haklar ile ikramiye konusunda ise bilgi verilmedi.

MÜDÜRLÜK İSTEDİ SENDİKA İMZALADI

İşçilerin, Öz Gıda-İş’e tepki gösterererek örgütlendiği Gıda-İş Sendikası, yaptığı açıklamada imzalanan sözleşmeye tepki gösterdi. “ÇAYKUR işçisi bir kez daha sırtından hançerlendi. ÇAYKUR işletmelerinde yetki aldığını iddia eden Özgıda-İş sendikası, ÇAYKUR işçisini üç günde satarak dünyada eşi benzeri görülmemiş bir hızla üç günde sözleşme imzaladı” denilen açıklamada, Öz Gıda-İş’in ÇAYKUR Genel Müdürlüğünün hazırladığı taslağa imza attığına dikkat çekildi.

İŞÇİ KABUL ETMEYECEK

İmzalanan sözleşmenin ayrıntılarının herkesten gizlendiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İşçinin yüzüne nasıl bakacaklar. Muhtemelen Kamu ne verirse, Öz Gıda-İş Sendikası bunun altına imza atmıştır. Bu nedenle ÇAYKUR işçisinin talepleri bir kez daha görülmemiş ve işçinin onayı alınmadan bir sözleşme imzalanmıştır. ÇAYKUR işçisi böyle bir sözleşmeyi asla kabul etmeyecektir. Kapalı kapılar arkasında, işçilerin görüşü alınmadan yapılacak her şey işçilerin iradesini hiçe saymaktır. ÇAYKUR işçisi buna müsaade etmemelidir. Ve her yerde bu tutuma karşı örgütlenerek hesap sormalı ve sürece müdahale etmelidir.
(İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meksika'da toplu katliam:61 ölü

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi Vakfının Kürt sorunu panelinde ikinci gün: Sınıfsal meseleyle yüzleşilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa