06 Şubat 2015 15:20

Erdoğan: 400 milletvekili şart!

Bursa'da konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 'Ne diyorum, 7 Haziran seçimlerinde yeni Türkiye’yi istiyorsak, 400 milletvekilini vereceğiz. Eğer yeni Anayasa istiyorsak 400 milletvekilini vermek lazım. Bir başkanlık sistemi istiyorsak 400 milletvekili vermek lazım. Kardeşlerim, çözüm süreci 400 milletvekilini vermemiz lazım ki gümbür gümbür iktidarda olan bir parti bunu gerçekleştirsin' dedi.

Paylaş

Bursa'da konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 'Ne diyorum, 7 Haziran seçimlerinde yeni Türkiye’yi istiyorsak, 400 milletvekilini vereceğiz. Eğer yeni Anayasa istiyorsak 400 milletvekilini vermek lazım. Bir başkanlık sistemi istiyorsak 400 milletvekili vermek lazım. Kardeşlerim, çözüm süreci 400 milletvekilini vermemiz lazım ki gümbür gümbür iktidarda olan bir parti bunu gerçekleştirsin' dedi.

'TATLI SU DEMOKRATI OLMADIK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orhangazi Parkı’ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmasına her zaman milletin rızası için çalıştıklarını ve tatlı su demokratı olmadıklarını bildirerek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bursa’da ne diyorsak Van’da da aynısı söyledik. Bursa için ne istiyorsak, Mardin için de aynısını istedik. Milletimizi tasnife sokmadık. Ne dedik her zaman Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Boşnağıyla, Arnavutuyla aklınıza ne gelirse, Romanıyla biriz beraberiz hep birlikte Türkiye’yiz dedik.” 

'BAŞKANLIK SİSTEMİ İSTİYORSAK 400 MİLLETVEKİLİ VERMEMİZ GEREKİR' 

Bursa’nın Cumhurbaşkanı seçildikten sonra teşekkür ziyareti yaptığı 7’nci şehir olduğunu ifade eden Erdoğan, “Fakat çok enteresandır. Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanının bu ziyaretlerinden rahatsız olanlar da var. Bir milletvekili görevlendirmişler o da YSK’ya müracaat etmiş. ‘Cumhurbaşkanı seçimlere kadar meydanlara çıkmasın. YSK da tabi böyle bir müracaatı reddetmiş. Kardeşlerim bunların durumu bu. Diyor ki Cumhurbaşkanı siyaset yapıyor. Hayır ben cumhurbaşkanı olarak istikbale yönelik kanaatlerimi söylüyorum. Ne diyorum 7 Haziran’da bu ülkede seçim var. 7 Haziran seçimlerinde biz yeni Türkiye’yi istiyorsak 400 milletvekilini vereceğiz. Diyoruz ki yeni anayasa istiyorsak 400 milletvekilini vermek lazım. Bunlarla böyle uğraşmaya gerek yok ve bir başkanlık sistemi istiyorsak 400 milletvekilini vermek lazım. Ki bu gerçekleşsin. Çözüm süreci istiyorsak 400 milletvekilini vermemiz lazım ki gümbür gümbür iktidarda olan bir parti bunu gerçekleştirsin. Ve Türkiye artık çok daha güçlü bir şekilde geleceğe yürümelidir” dedi. 

Erdoğan, kasım ayında Türkiye’de G-20 toplantısı yapılacağını ifade ederek, G-20 toplantısının ağırlıkta olan ülkelerinin hepsinin başkanlık sistemi ile yönetildiğini söyledi. Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek olmadığını ifade eden Erdoğan, “Bunların 18 ülke. 10 tanesi başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Amerika bunlardan bir tanesi. Arjantin, Rusya, Brezilya bunların hepsi başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Eğer en ileri demokrasi diyorsanız Amerika. Kendileri söylüyor. En ileri ekonomi Amerika. Başkanlık sistemiyle buraya ulaşmış. Öyleyse biz az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkeleri mi kendimize örnek alacağız, yoksa en ileri olan ülkelerimi alacağız. Bütün bunları birlikte gelenek ve göreneklerimizle beraber güçlendirdiğimiz zaman farklı bir Türkiye ortaya çıkacak” dedi. 

GEZİLER SÜRECEK

Önümüzdeki hafta Latin Amerika’ya gideceğini ve Pazar akşamı yola çıkacağını kaydeden Erdoğan, bu seyahatinde Kolombiya, Küba ve Meksika’ya gideceğini söyledi. 

Bunların ardından Afrika’ya ve il ziyaretlerine devam edeceğini kaydeden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Bundan birileri rahatsız oluyor. İstiyorlar ki Cumhurbaşkanı Ankara’da otursun sadece önüne gelen evrakları imzalasın. Başka hiçbir işe karışmasın. Bölgesel güç olma, küresel güç haline gelme iddiasındaki bir Türkiye’nin böyle bir lüksü olabilir mi? Biz sizin huzurunuza seçimden önce geldiğimizde ne dedik. Yatan oturan değil, koşan bir cumhurbaşkanı olacağız dedik. Siz de bize yüzde 52’yi bunun için verdiniz. Bizim de şimdi layık olmamız lazım. Şimdi verdiğim sözü yerine getiriyorum. Asıl onların istediği gibi Ankara’da oturup, sadece evrak imzalayan bir cumhurbaşkanı olursam, emanete hıyanet etmiş olurum. Cumhurbaşkanı meydanlara indi diyorlar yahu asıl sizin meydanda olmamanız. Bunlar vesayet dönemlerinde lobiler üzerinden güç devşirmeye alışmışlar. Artık o dönemler geride kaldı. Artık eski Türkiye yok. Yeni Türkiye’de gücünü milletten milli iradeden almayanın esamesi okunmayacak. Benim yerim tam burası milletinim yanı. Asıl sizin bulunduğunuz yere bakın yanlış yerde duran sizsiniz.” 

‘ASIL AZMAZ, BAL KOKMAZ, KOKARSA YAĞ KOKAR, ONUN DA ASLI AYRANDIR’

“Ülkesine ve milletine ihanet içinde olan bir çete ile kolkola yürümek sizi iktidara götürmez” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: 

“ Ancak felakete sürükler. Pensilvanya ile işbirliği tutan, kirli ilişkilere giren ve bu kirli ilişkileri şu anda parlamentonun içinde de devam ettiren bu yanlış yapılanma, onları er geç bir yere taşıyacak. Yahu siz dünyanın her yerinde tüm imkanlarını tüm gücünü Türkiye’ye zarar vermek Türkiye’yi sıkıntıya sokmak, Türkiye’yi şikayet için kullanan bir yapıyla nasıl yoldaşlık edersiniz. Yoldaşlık edecekseniz işte Bursa burada Bursalılarla yoldaşlık edin. Milletimizle yoldaşlık edin bu mesele parti meselesi değil, bu mesele benim şahsi meselem hiç değil. Bu mesele düşmanımın düşmanı mantığıyla hareket edilebilecek bir mesele de değil. Bu mesele milletin bekası, ülkenin geleceği meselesidir. Çete kurup seçilmiş hükümete, başbakana siyasete milli iradeye karşı darbe yapma teşebbüsünde bulunanlara payandalık edenleri milletimiz affetmez. Milletin değil, çetelerin darbecilerin yanında saf tutanlar bu tercihlerinin hesabını millete verdiler. Bundan sonra da verecekler. Benim bunları ifade etmemden rahatsız olanlar. Bunun için cumhurbaşkanlığını sorgulayanlar dönüp kendilerine baksınlar. He demiş atalarımız, asıl azmaz bal kokmaz, kokarsa yağ kokar. Onun da aslı ayrandır demişler” 
 
‘ELİNDE MOLOTOF VARSA TERÖRİSTTİR’ 

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Erdoğan, “Çıkıyor bir tane siyasi genel müdür diyor ki ben o teröristlerin önünde yürürüm. Yani eli molotoflu elinde her türlü taş sapan var. Neymiş genç. Onların önünde yürürüm diyor. Bir defa elinde molotof varsa, sapan misket varsa bütün bunlarla beraber halkın her türlü dükkanına, arabasına, aracına her şeyine saldırıyorsa bunlar teröristtir. Bunun başka izahı yoktur. Onun önünde yürüyeceğini söyleyen kişi de ondan nasibini almıştır. Bu ülkenin huzura ihtiyacı var. Bu ülkenin refaha ihtiyacı var. Cumhurbaşkanı olarak şu anda bizler iç güvenlik yasasıyla alakalı bir an önce atılması gereken adımların ülkemizin aydınlık yarınları için önemli olduğuna bende inanıyorum. Çünkü elinde molotofla ülkenin her yerinde terör estiren insanlara sahip çıkamayız. Bunun bedelini ağır ödedik. Bunun bedelini ağır ödeyen bir başbakan olarak cumhurbaşkanlığı makamında da buna seyirci kalamayız. Yeter ki bir an önce meclis genel kurulundan geçsin. Bizlere de gelsin” dedi. 

Türkiye’nin gelişeceğini ve büyüyeceğini ancak bunu hazmedemeyenler olduğunu öne süren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İçerde de var. Dışarıda da var. Bunu bilmenizi istiyorum. Yeni ihtiyaçlar doğuyor. Bu yeni ihtiyaçları karşılamamız için de yeni yollar yeni yöntemler bulmamız, hayata geçirmemiz gerekiyor. Yeni anayasa ve başkanlık sistemi işte bu çerçevede Türkiye’nin gündemine gelmiş konular. Bu gün dünyanın gelişmiş ülkelerine, hızlı karar alma, hızlı icraat ortaya koyma kabiliyetine sahip devletlerine bir bakın ve inceleyin. Çoğunun başarısının gerisinde başkanlık sisteminin olduğunu görürsünüz” dedi. 

‘BUNLAR GERÇEKTEN DÖRT DÖRTLÜK CAHİL’ 

Bu konuların tartışılması ve süratle hayata geçirilmesi gerektiğini de kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye çok başlılığın bedelini defalarca ödedi. Geçmişte yaşadığımız krizlerde mevcut sistemin zaaflarının çok önemi vardır. Biz diyoruz ki madem bu gömlek bu bedene dar geliyor. Gelin daha iyisini daha güzelini daha gaydalısını getirelim. Diyorlar ki başkanlık sisteminde denetim mekanizması yok. Bunlar gerçekten dört dörtlük cahil. Şu anda Amerika’daki sistemde denetim yok mu? Bir sağlık reformunu Sayın Obama yapamadı niye? Meclis senato yol vermiyor. Biz sağlık reformunu ta ne zaman yaptık. Bizim derdimiz başka. Ha biz bunların da önünü açacak bazı adımlarla mesela biz çift kamaralı bir parlamento olsun istemiyoruz. Tek kameralı olsun. Niye? Daha seri olması lazım, engellenmesin. Önünün açık olması lazım ve parlamento her zaman o denetim görevini yine yerine getirecektir. Ben ta belediye başkanlığım döneminden bu yana ne zaman sorulduysa başkanlık sistemini hep savundum geldim. Diyorum ki Türkiye başkanlık sistemiyle yönetiliyor olsaydı bugün bulunduğumuz yerin çok daha ilerisinde olurduk. Çünkü mevcut sistem hükümetlere çok ciddi patinaj yaptırıyor. Hele bir de cumhurbaşkanı ile hükümet arasında ciddi görüş ayrılıkları varsa, bu patinaj çok daha ciddi oluyor. Hatta geriye gidişe neden oluyor. Türkiye bunların hepsini yaşadı gördü. Bu 1960 ve 1980 darbecileri tarafından bilinçli olarak kurulmuş anayasaya derc edilmiş bir sistem. Bir yanda ülkede işlerin çok daha hızlı etkili yürümesini sağlayacak bir sistem var. Öbür yandan ülkeye sürekli patinaj yaptıran fatura ödeten bir sistem var. Gelin aklın yolunu mantığın yolunu günümüz dünyasında daha çabuk ve gerçekten kabul gören yolu seçelim diyoruz. Neymiş efendim başkanlık sistemi padişahlık getirirmiş. Bugün dünyada başkanlık sisteminin uygulandığı pek çok ülke var. Hangisi padişahlığa krallığa imparatorluğa dönüşmüş de Türkiye bu tarafa gitsin. Davulun seçilmişlerin boynun da tokmağın başkalarının elinde olduğu sürekli vesayet odaklarına kapı açan bu sistemde ısrar etmenin direnmenin ülkeye de millete de bir faydası yoktur” diye konuştu. 

BU YETKİLERİ ALIP, ÖBÜR TARAFA GÖTÜRECEĞİMİZ YOK 

Başkanlık sistemini keyif için kendisine paye çıkarmak için gündeme getirmediğini ifade eden Erdoğan şöyle devam etti: “Milletimiz bizlere her türlü payeyi zaten layık görmüş. İstanbul gibi bir kentin belediye başkanlığını vermiş, başbakanlık vermiş. Cumhurbaşkanlığı vermiş elhamdülillah daha ne olsun. Türkiye için milletimiz için geleceğimiz için başkanlık sistemi diyorum. Başkanlık sistemine geçildiğinde bu yetkileri cebimize alıp her halde öbür tarafa götüreceğimiz yok. Kefenin de cebi yok. Yaşarken bu dünyaya sığmayanlara ölünce iki metreküplük yer dahi büyük geliyor. Bu meseleyi şahsıma indirgeyenler sadece benim üzerimden tartışanlar kusura bakmasınlar. Dünyaya at gözlüğüyle bakıyorlar demektir. Aslında bunlar milletten milli iradeden korkuyor. Kendilerine güvenmiyorlar, inanmıyorlar mevcut sistemde iyi kötü bir konum elde etmişler istiyorlar ki böyle sürüp gitsin. İyi de bu gidiş milletin faydasına değil, memleketin yararına değil. Bir kez daha söylüyorum. Ben milletime bedel ödetecek onun aleyhine olacak bir işin içinde bugüne kadar olmadım. Bizim geçmişimiz geleceğimizin teminatıdır. Önümüzdeki seçimlerin bu konuda ülkemiz için bir dönüm noktası teşkil edeceğini düşünüyorum. Seçimlerin yeni anayasanın yeni yönetim sisteminin önünü açacak şekilde sonuçlanmasını özellikle temeninni ediyorum. 

Geçmişte olduğu gibi bu defa da milletimiz meseleye el koyacak, kendisinin ve evlatlarının geleceği için en doğru kararı verecektir. Buna yürekten inanıyorum” 

‘HOCA MISIN YOKSA BANKA PATRONU MUSUN’ 

Çözüm sürecinin kararlılıkla sürdürüp bu meseleyi ilelebet geride bırakmak mecburiyetindeyiz diyen Erdoğan, şöyle devam etti: 

“Ben bunun için ailece açık söylüyorum, hayatımızı ortaya koyduk bunun zorlu bir yol olduğunu, sabır isteyen, inanç isteyen, dirayet isteyen bir yol olduğunu biliyorum. İçeride ve dışarıda çözüm sürecini engellemek tersine çevirmek Türkiye’yi yeniden geçmişin o karanlık acı günlerine döndürmek isteyenler elbette boş durmuyor. Tüm provokasyonlara rağmen hamolsun bu güne kadar getirdik. Bakıyorsunuz Amerika’nın bir gazetesinde Pensilvanya’daki zat makale yazıyor. Niçin yazıyor Türkiye’deki bir katılım bankasıyla alakalı. Yahu sen hoca mısın yoksa banka patronu musun nesin. Hale bak. Sırtını nereye dayıyor. İşte o malum New York Times gazetesine peki bunun patronajı nerede onu da siz araştıracaksınız. (Gruptan Yahudi sesleri yükseldi) Acaba nasıl burada yazdırıyorlar. Kardeşlerim hesap başka bilesiniz ki içerden ve dışarıdan güçlü Türkiye istenmiyor. Ve bunun için her taraf ayağa kalkmış durumda bir yandan çözüm sürecini devam ettirken diğer yandan kamu düzenini toplum huzuru, halkın devlete olan güvenini korumak zorundayız. Güvenlik özgürlük dengesinden taviz vermeden bu meseleyi sonuca kavuşturmak durumundayız” dedi. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan gecikince ezan 10 dakika geç okundu

SONRAKİ HABER

Türk Metal-MESS arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin 4.'ncüsü yarın Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa