06 Şubat 2015 12:09

Torbalı'daki Kobanêlilerin elektriği kesildi

IŞİD saldırıları nedeniyle 3 ay önce Kobanê'den İzmir'in Torbalı ilçesine göç eden aileler, 800 kişilik çadır kentte yaşama tutunmaya çalışken, AKP'li Torbalı Belediyesi, faturayı ödemedikleri gerekçesiyle çadır kentin elektriğini kesti.

Paylaş

Kobané'den 3 ay önce İzmir'in Torbalı ilçesine göç eden aileler, 25 çadırdan oluşan 800 kişilik çadır kentte yaşama tutunmaya çalışıyor. Kış mevsimi koşullarının giderek etkisini arttırdığı son günlerde çadırların birçoğunda soba olmaması nedeniyle çadırların önünde ateş yakarak ısınmaya çalışan ailelerin elektriği de, geçtiğimiz günlerde faturayı ödemedikleri gerekçesiyle AKP'li Torbalı Belediyesi tarafından kesildi. Yaklaşık 20 gündür elektrikleri kesik olan çadırkentin suları da kesildiği için, aileler salgın hastalık tehlikesi ile karşı karşıya. Yetkililere seslenen aileler, elektrik ve su sorunun çözülmesini talep ediyor. 

'KÖLE GİBİ ÇALIŞTIK PARAMIZI ALAMADIK'

IŞİD saldırılarında evlerini ve ailesinin bir kısmını kaybeden İsmail Şex, Torbalı'daki mandalina bahçelerinde dayıbaşı Sedat Aykonak'ın yanında çalıştıklarını, ancak Aykonak'ın yaklaşık bir ay önce paralarını ödemeyerek kayıplara karıştığını söyledi. Paralarını alamamaları nedeniyle uzun süre aç kaldıklarını belirten Şex, 20 gün önce de Torbalı Belediyesi'nin mağduriyetlerini bilmesine rağmen faturayı ödeyemedikleri gerekçesiyle elektriklerini kestiğini söyledi. 20 gündür kentte elektrik olmaması nedeniyle su da olmadığını belirten Şex, "Köle gibi çalıştık paramızı alamadık. Zaten çok zor şartlarda yaşıyorduk bir de dayıbaşı tarafından dolandırıldık. Yetmezmiş gibi elektriğimizi kestiler. Ne yapacağız bilmiyoruz, çaresiziz" dedi. 

'ŞU ÇOCUKLAR İÇİN YARDIM EDİN'

İşitme zorluğu yaşayan ve görme bozukluğu olan Sultan Mısto (98) ise, "Burada ayrı bir zulüm yaşıyoruz. Dolandırıldık bir de elektriğimizi kestiler. Elektrik olmadığı için su da bulamıyoruz. Çocuklarımızın birçoğu hasta oldu. Bu insanların vicdanı yok mu? Ben zaten yaşlıyım bir ayağım çukurda ama bu çocuklara yazık. Vicdanı olan insanlar şu çocuklar için bize yardım etsin" dedi.

'TORBALI'DA IŞİD SEMPATİZANLARI VAR' 

Serekaniyê'den göç eden Cıra Ahmet de, elektrik kesintisi nedeniyle geceleri karanlıktan göz gözü görmediğini söyledi. Torbalı'da da IŞİD yanlısı kesimlerin olduğunu belirten Ahmet, kendilerine saldırı olmasından korktukları için geceleri uyuyamadıklarını söyledi. Karanlık ve susuzluğun üzerine son dönemde bir de sert hava koşullarının eklendiğini söyleyen Ahmet, "Elektrik kesintisinin üzerine yağmurdan dolayı her yer çamur oldu. Zorluklar yaşadık halen yaşıyoruz. IŞİD zulmünden kaçtık burada ayrı bir zulüm görüyoruz. Allah'ın toprağından bizi kovdular, burada da resmen bizi kovmaya çalışıyorlar. Mağduriyetimizi bilmelerine rağmen bize yaşam hakkı tanımıyorlar" diye konuştu. (İzmir/DİHA)

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Pakete karşı CHP ile birlikte gayret göstereceğiz'

SONRAKİ HABER

Yemen’de savaşın bilançosu 100 bini aşkın ölüm

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa