06 Şubat 2015 05:02

DTK, sağlık meclisleri kuracak

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi tarafından Diyarbakır’da 2. Sağlık Kongresi düzenleniyor. Yerellerde sağlık meclisleri kurmayı hedefleyen DTK, bunun inşasını ve yapılması gerekenleri kongrede tartışacak.

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Fırat TOPAL
Diyarbakır

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi tarafından Diyarbakır’da 2. Sağlık Kongresi düzenleniyor. Yerellerde sağlık meclisleri kurmayı hedefleyen DTK, bunun inşasını ve yapılması gerekenleri kongrede tartışacak.

DTK Sağlık Meclisi tarafından 7- 8 Şubat’ta Cegerxwîn Kültür Merkezinde düzenlenecek olan 2. Olağan Sağlık Kongresinde yeni döneme ilişkin planlamalar yapılacak. Yeni bir meclisin seçileceği kongreye 25 ilden 150 delege katılacak. 

NASIL BİR SAĞLIK?

Kongrenin ilk gününde ‘sağlığa bakış perspektifi’ tartışılacak. Konuk konuşmaları ve faaliyet raporunun okunacağı kongrenin ikinci gününde ise kapsamlı sunumlar yapılacak. Kongredeki bazı sunum başlıkları şöyle; ‘Kent ve Sağlık’, ‘Kadın ve Sağlık’, ‘İş ve Emek Sağlığı’, ‘Amatör Sağlıkçı’, ‘Ekoloji ve Sağlık’, ‘Sosyal Hizmet ve Sağlık’, ‘Din, Gelenek, Bilim ve Sağlık’, ‘Yeni Yaşamın İnşasında Genç Sağlıkçıların Rolü’.  Gün boyu sürecek tartışmaların ardından önergeler karar altına alınacak. Kongre aynı gün sonuç bildirgesini de deklare edecek. 

Gazetemize konuşan Kongre Hazırlık Komitesi Üyesi Hülya Alökmen Uyanık, sağlığın metalaştırıldığını ve piyasalaştırıldığını, bu nedenle halkın nitelikli sağlık hizmeti alamadığını söyledi. Sağlık politikalarının kaygı verici ve vahim boyutlara ulaştığını söyleyen Uyanık, Türkiye ve dünyada sağlık politikaları hakkında inceleme ve araştırma yaptıklarını dile getirdi. Türkiye’de sağlığın para ile satılmasına ve piyasalaştırılmasına karşı nasıl bir alternatif geliştireceklerini masaya yatıracaklarını söyleyen Uyanık, sağlık içerisindeki hiyerarşinin yerine insan odaklı, doğal sağlık ortamlarıyla bir model çizdiklerini belirtti.

İNSALARIMIZA DEVLET BAKMAZSA BİZ BAKARIZ

Yerellerde muhtarların da içinde yer aldığı bir sağlık meclisi oluşturmaya çalıştıklarını söyleyen Uyanık, kongrede bu meclislere ilişkin tartışmalar yürüteceklerini belirtti. Kobanê, Şengal, Rojava’ya yönelik sağlık hizmetinin de tartışılması gerektiğini söyleyen Uyanık, “Türkiye’nin bu konudaki yaklaşımı sıkıntılı. DTK Sağlık Meclisi bu tür durumlara karşı ‘Bizim insanlarımıza siz bakmazsanız biz bakarız’ diyebilecek bir düzeye getirilmeli” dedi. Uyanık, kongrede 35 kişilik bir üst meclis oluşturulacağını, bu meclisin de yerel meclisleri öreceğini söyledi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Tasarı büyük bir ayıp’

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa