22 Temmuz 2011 12:27

‘AleviRAPOR’ yayına başladı

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), “AleviRAPOR” adıyla yayınlanacak üç aylık bültenle, ayrımcılığa uğrayan Alevilerin maruz kaldıkları sorunların daha iyi aktarılmasını amaçlıyor. ABF Genel Başkanı Selahattin Özel dün Mülkiyeliler Birliğinde ‘AleviRAPOR’u tanıttı. Tanıtım toplantısına ABF’ye bağlı Alev

‘AleviRAPOR’ yayına başladı

Paylaş
Suat İnal

Özel, Alevilerin kendilerini özgür ve eşit bir şekilde ifade edebilmeleri ve ayrımcılığa uğramamak için yıllardır mücadele verdiklerini belirterek, Türkiye’de demokrasinin gelişmesi, gerçek anlamda laiklik uygulamasının hayata geçmesi için mücadele ettiklerini vurguladı. Özel, “Eğer Türkiye’de gerçek anlamda demokrasinin yerleşememiş olması nedenlerinden birisi de başta Aleviler olmak üzere farklı inanç ve kültürlerin önüne konan sistematik engellerdir” dedi. Yıllardır Aleviliğin asimile edilmesi gereken bir inanç olarak görüldüğünün altını çizen Özel, Alevilerin genellikle güvenlik konsepti içinde görüldüğünü kaydetti.

Alevilerin haklarının Türkiye’de sürekli tartışılmasını da eleştiren Özel, Aleviliğin bir inanç olarak kabul edilmediğini, ret ve inkar politikalarıyla yok edilmek istendiğini vurguladı.

‘aleviRAPOR’ HANGİ İHTİYAÇTAN DOĞDU?

Özel, aleviRAPOR’un yayınlanma gerekçesini de şöyle açıkladı: “Bugüne kadar uğramış olduğumuz ayrımcılıklar, üzerimizde kurulan baskı politikaları, hakkımızda oluşturulan önyargı örnekleri daha önce sistematik bir değerlendirmeye tabi tutulmamıştı. Bugün hak ihlallerini, kin ve nefret söylemlerini düzenli şekilde kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı doğmuştur.”

Özel, Türkiye’nin en ücra köşesinde bile olsa kendilerine bildirilen ihlalleri takip edeceklerini ve kamuoyuna yansıtacaklarını dile getirdi.

‘aleviRAPOR’UN İLK SAYISI ÇIKTI

Hak ihlallerine yönelik olarak yayına başlayan ‘aleviRAPOR’un ilk sayısında “Aleviler cemaatin hedefinde” başlığı öne çıktı. Haberde Fethullah Gülen cemaatine ait Feza Gazeteciliğin İngilizce yayını “Turkish Review” adlı dergide, “Alevilerin Türkiye’de baskıcı rejimin yaşatıcı gücü” olduğuna dönük kara propaganda yapıldığı belirtildi.

Yeni Akit gazetesinde yer alan bir habere de yer verilen bültende, Alevilerin CHP üzerinden suçlandığı belirtildi. Bir başka haberde ise seçim meydanlarında Başbakan Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Alevi olması üzerinden hedefe koyarak Alevilik inancını aşağıladığı vurgulandı.

Madımak katliamı davasında Alevilerin adalet duygusunun bir kez daha incindiğinin vurgulandığı bir haber de bültende yer aldı.

Bültenin arka sayfasında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin bazı maddelerinin yayınlanması dikkati çekti.(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yüksel Akkaya mezarı başında anıldı

SONRAKİ HABER

Trump, ABD heyetinin Davos seyahatini iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa