05 Şubat 2015 16:57

Altyazı’dan 2014’ün en iyileri

Aylık sinema dergisi Altyazı, şubat sayısında, gelenekselleşen ‘Vizyon Değerlendirme’ dosyasıyla 2014 yılının sinemasına kapsamlı bir bakış atıyor.

Paylaş

Aylık sinema dergisi Altyazı, şubat sayısında, gelenekselleşen ‘Vizyon Değerlendirme’ dosyasıyla 2014 yılının sinemasına kapsamlı bir bakış atıyor. Dosyada elliden fazla eleştirmenin ‘En İyi 10 Film’ listeleri, Altyazı okurlarının seçimi, yönetmenlerin tercihleri, Türkiye vizyonuna sığmayan filmler, yılın öne çıkan belgeselleri, senenin filmlerindeki unutulmaz anlar ve geçtiğimiz yılın sinema gündemine dair irili ufaklı tespitler yer alıyor.

MOMMY

On dokuz yaşında çektiği Annemi Öldürdüm ile büyük bir çıkış yapan Xavier Dolan, Cannes’dan ödülle dönen yeni filmi Mommy’de, dizginleyemediği sinema heyecanını etkileyici bir biçimde perdeye yansıtıyor. Bir anneyle oğlu arasındaki duygusal fırtınalara aşkla yaklaşan Mommy, dergide geniş bir inceleme yazısıyla ele alınıyor.

WACHOWSKI KARDEŞLER SİNEMASI

1999 yılında çektikleri Matrix ile birçok farklı türü bir potada eriterek kendilerine has bir imza yaratan Wachowski Kardeşler, kariyerlerinin devamında kendilerinden beklenen başarıya bir türlü ulaşamadılar. Son filmleri Jupiter Yükseliyor vizyona girerken yönetmenlerin sinemasını ele alan bir portre yazısı Altyazı’da.

Alejandro González Iñárritu’nun Oscar adayı Birdman’inden Tim Burton’ın Büyük Gözler’ine, “İranlı vampir filmi” Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız’dan bütün karakterleri işaret dilinde konuşan Kabile’ye, !f İstanbul’un bu yıl da sinefilleri heyecanlandıracak bir programı var. Altyazı’nın !f İstanbul dosyasındaysa, festivalin öne çıkan yapımlarına ilişkin değerlendirme yazıları ve söyleşiler okunabilir.


ALTYAZI’DA AYRICA

Abderrahmane Sissako Sineması: Afrika sinemasının güçlü sesi
Turist (Force Majeure): Bir erkeklik parodisi
Özgürlük Yürüyüşü (Selma): Martin Luther King’in ‘eşit haklar’ mücadelesi
Hacker (Blackhat): Sanal ortamdan sokaklara uzanan bir Michael Mann aksiyonu
Foxcatcher Takımı (Foxcatcher): Sporcu çiftliğinde gerilim
Mısır Adası (Simindis Kundzuli): Zamansız bir mesel
Mucize: Sevgi katılmış bir asimilasyon öyküsü
Fatih’in Fedaisi Kara Murat: Tek adamın gölgesinde
Whiplash: Zavallı ve kızışmış bir karakterin portresi
Basit Sorular: Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Whiplash filmine
Ayın Kısası: Azra Deniz Okyay’dan Küçük Kara Balıklar
Bir An: Hasan Ali Toptaş Bir Zamanlar Anadolu’da’yı yazdı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yalnız Kobane Değil Kazanan

SONRAKİ HABER

İzmir Zafer Ortaokulu öğrencileri kaloriferlerin yanmamasına tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa