05 Şubat 2015 16:52

Ejot Tezmak İşçileri Kazanacak!

Şimdi geleceğini işçi sınıfının mücadelesinde gören biz gençlerin üzerine düşen, metal işçisinin bu büyük grevini daha da büyüterek dayanışmayı güçlendirmektir

Paylaş

Sennur UNAY
Sultangazi

Ben bu yazıyı yazarken uzun zamandır gündemimizde olan metal grevinin 3. günündeydik.
Grevin ilk günü sabah 6'da ilk greve çıkan fabrika ve yaşadığımız mahalleye yakın olan Ejot Tezmak fabrikasına doğru yola çıktık. Fabrikaya vardığımızda direnişte olan işçilerin aileleri de destek için grev çadırının önüne gelmişlerdi. 'Grev çadırı' dediğime bakmayın, direnişe olan kararlılıklarını göstermekle beraber metal işçisi olmanın getirdiği avantajla bütün gece çalışıp kendilerine iki baraka yapmışlardı. Barakalarda otururken grevin işçiler üzerinde yarattığı dayanışma ruhuna yakından şahit olduk. Bu atmosfer sayesinde zaten kendi grevimiz olarak nitelendirdiğimiz metal işçisinin grevini daha fazla sahiplendik.

Direnişin ikinci günü, sermaye hükümeti işçilerin grev hakkını kullanmasına olan tahammülsüzlüğünü gösterip grevin 'ulusal güvenliğe tehdit' olduğunu öne sürerek 15 bin metal işçisinin katıldığı bu grevi yasaklayarak işçi düşmanlığını bir kez daha ilan etti. Fakat grevi engelleme çabaları Ejot Tezmak fabrikasında hükümetin istediği gibi işlemedi. Tam aksine Ejot işçileri "gemileri yaktık geri dönüş yok" sloganlarıyla greve başladıkları andan daha kararlı olduklarını göstererek fabrikayı işgal etti. Hükümetin kararını tanımadıklarını ve hiçbir yasağın artık Ejot işçilerinin kararlılığını ve dayanışmasını kıramayacağını hatta mücadeleye olan inançlarını körüklediğini gördük. Şimdi geleceğini işçi sınıfının mücadelesinde gören biz gençlerin üzerine düşen, metal işçisinin bu büyük grevini daha da büyüterek dayanışmayı güçlendirmektir.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

YÖK: Harçlarla ilgili Bakan Avcı ve Başbakan Davutoğlu ile görüştük

SONRAKİ HABER

Fed yılın son faiz kararını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa