05 Şubat 2015 16:33

Yunanistan'dan Avrupa'ya: Şantaj yapmıyoruz, şantaj da istemiyoruz

Avrupa Merkez Bankası’nın Yunan bankalarına verdiği kredilerde artık Yunan tahvillerini teminat olarak kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından Atina’dan 'Şantaj yapmıyoruz, şantaj da istemiyoruz' açıklaması geldi.

Paylaş

Avrupa Merkez Bankası’nın Yunan bankalarına verdiği kredilerde artık Yunan tahvillerini teminat olarak kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından Atina’dan “Şantaj yapmıyoruz, şantaj da istemiyoruz” açıklaması geldi.

Reuters haber ajansına konuşan bir hükümet yetkilisi, Avrupa Merkez Bankası’nın Yunanistan’la görüşmelerde bulunan tüm taraflara baskı yapmayı hedeflediğini; Atina’nın ise siyasetini değiştirmesi yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğini kaydetti.

Yunan yetkili, “Avrupa Merkez Bankası’nın kararı hızla bir anlaşma sağlanması amacıyla siyasi baskı niteliğinde.” dedi.
Yetkili, Yunan bankaların fonlama ihtiyacını karşılamak üzere Avrupa Merkez Bankası’nın tanıdığı Acil Likidite Desteği’ne ek 10 milyar avro ayrıldığını da kaydetti.

MERKEZ BANKASI’NDAN SÜRPRİZ ADIM

Frankfurt merkezli Avrupa Merkez Bankası’nın Yunan tahvillerini teminat olarak kabul etmemesi sonucu, Yunan bankalarının fonlama maliyetlerinin yükseleceği tahmin ediliyor.

Avrupa Merkez Bankası fonlamayı yüzde 0,05 faizle yapıyordu. Son kararla Yunan bankalarının fonlama ihtiyacını Yunanistan merkez bankası yüzde 1,55 faizle sağlayacak. Avrupa Merkez Bankası son kararda Yunanistan’ın 240 milyar avroluk kurtarma paketiyle ilgili olarak başarılı bir anlaşma sağlanamayacağı varsayımının yol açtığını da belirtmişti.

Yunanistan’da yeni hükümet, kurtarma paketinin kemer sıkma koşullarını fazlasıyla katı bulduğu için yeniden müzakereye açmak istiyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'nde 24 kişiye 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' soruşturması

SONRAKİ HABER

Ticaret Bakanlığı bütçesinin yüzde 65’i patronlara kaynak olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa