05 Şubat 2015 16:10

!f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali: Bugünün Haberleri Yarının Filmleri Olacak

Festival hakkında son sözlerimse Amerikan rock grubu Love'ın A House Is Not A Motel şarkısında geçen "bugünün haberleri yarının filmleri olacak" sözünün cuk oturduğu festivali sinema severlerin kaçırmaması gerektiği.

Paylaş

Her yıl İstanbul, Ankara ve İzmir'de festival severlerle buluşan !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nin bu yıl on dördüncüsü düzenleniyor.

Aşk & Başka Bi' Dünya kategorisindeki mülteci yönetmen Ossama Mohammed ile Kürt aktivist Wiam Simav Bedirxan'ın işbirliğiyle yapılan Ma'a al-Fidda (Gümüşlü Su) Suriye'deki iç savaşa odaklanıyor. Bu filmin görüntüleri insanların internete yüklediği savaş görüntülerinden oluşuyor dolayısıyla birçok Suriyeli vatandaş tarafından çekildi film. Bu görüntülerin arasında sokak arasında yakalanan bir çocuğun öldürülmesi de var. Belki de saldırı altındaki Humus'ta birçok gözden acıya ve direnişe dair sağlanan bu ortak sinematik çerçeve, egemen güçlerin gözünde sokağı meşrulaştırmanın en kalıcı yollarından biri.
Yönetmenliğini Sergei Loznitsa'nın yaptığı Maïdan (Meydan)'da ise 2013 yılında Ukrayna vatandaşlarının Kiev'in Bağımsızlık Meydanı'nda Viktor Yanukoviç'i protesto için toplanmasını ve halkın meşru şiddet kullanma tekellerine direnme pratiklerini duygusal bir açıdan ele alıyor. Bu belgesel Ma'al-Fidda ile birlikte İstanbul için 15 Şubat'ta gösterimde olacak.
Tomorrow We Disapper (Yarın Yok Olacağız) ise filmden alıntılanan; "Yaşam tarzımız, kültürümüz, sanatımız apartman dairesine sığmaz." sözünden anlaşılacağı üzere yoksulluğa yeni bir tanım getiriyor. 1950'li yıllarda kurulmaya başlayan Kathputli Kolonosi'ni ele alan film koloninin içindeki kuklacı, şarkıcı, akrobat ve sihirbaz gibi birçok performans sanatçısı üzerinden yoksulluk ve sanatçılık arasında bir sorgulama yürütüyor. Koloninin yaşadığı Yeni Delhi'nin büyümeye başlamasıyla yaşadıkları arsanın değerinin artması ve arsaya alışveriş merkezi ve gökdelen yapım planı filmde işlenen bir diğer konu. Filmin İstanbul gösterimi 18 Şubat'ta gerçekleşecek.
Festivalin Ev kategorisinde Hakan Tosun'un yönetmenlik yaptığı Ölmez Ağaç'ın geçtiğimiz seneki Soma Yırca köylülerinin zeytin ağaçları için direnişi ve İstanbul Anadolu Yakası'nın ikinci en büyük yeşil alanı Validebağ arazisinin betonlaştırılma girişimi hakkında bize söyleyecekleri var. 21 Şubat'ta gösterilecek filmden tüm bu sistematik yok etmelere yanıt niteliğinde bir alıntı mevcut: "Bizi tanıyın. Bizim kaybedecek bir şeyimiz yok. Gecekondularımız var ve sizin bize vurduğunuz kelepçeler, zincirler var. Tek kaybedeceğimiz o ve onu kaybetmekten korkmuyoruz."

Toplumsal merdivenin basamaklarından düşürülenlerin hikayesinin anlatıldığı 'Tarlabaşı ve Ben', Suriye'nin yaralarının direnişle, insanlıkla ve memleket özlemiyle belgeselleştirildiği "Baladna Alraheeb (Bizim Dehşet Dolu Ülkemiz) ve Maskoon (Ruh İşgali) ve bir Dersim Köyü'ndeki muhtarlık seçimi üzerinden inanç, aile, demokrasi ve toplumsal baskının sorgulandığı Muxtar (Muhtar) Ev kategorisinin bir diğer çarpıcı fimlerinden.

Dünya festivallerinde yılın en çok konuşulan filmlerinin yer aldığı Digiturk Galası'nda ise ilk İran vampir filmi 'A Girl Walks Home Alone At Night' (Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız) ve Tim Burton'ın erkek egemen sanatta kadın eserlerine uygulanan yağmanın eleştirisi yaptığı 'Big Eyes'ı (Büyük Gözler) mutlaka izlenmesi gerekenler arasında. !fmusic kategorisinde ise efsanevi İngiliz grubu Pulp hakkındaki hem kendi öykülerinin hem de Kuzey İngiltere'nin toplumsal arka planın işlendiği film dikkat çekici.
Festival bize geniş bir yelpazeden üzerine konuşulacak çok şey sunuyor. Festival hakkında son sözlerimse Amerikan rock grubu Love'ın A House Is Not A Motel şarkısında geçen "bugünün haberleri yarının filmleri olacak" sözünün cuk oturduğu festivali sinema severlerin kaçırmaması gerektiği.

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bu kez çocuk hastanesi hemşireleri eylemdeydi

SONRAKİ HABER

Davutoğlu’nun oyları düşük; ancak iktidarı belirleyebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa