05 Şubat 2015 18:25

Türk-İş'ten kıdem uyarısı

Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, özellikle kıdem tazminatı ve özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması konularına dikkat çekmek ve kazanılmış hakların korunmasında ve geliştirilmesinde kararlığın gösterilmesi için öncelikle 6 bölge merkezinde kitlesel basın toplantıları yapma kararı aldığını belirtildi.

Paylaş

 

Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, özellikle kıdem tazminatı ve özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması konularına dikkat çekmek ve kazanılmış hakların korunmasında ve geliştirilmesinde kararlığın gösterilmesi için öncelikle 6 bölge merkezinde kitlesel basın toplantıları yapma kararı aldığını belirtildi. 

Kıdem tazminatının bugün yine ve yeniden tartışma konusu yapılmak istendiği kaydedilen açıklamada, kıdem tazminatının işçilerin ve sendikaların en duyarlı olduğu hakların başında geldiği vurgulandı. Bu hakkın aşındırılması değil, korunması ve geliştirilmesinin temel yaklaşım olması gerektiği ifade edilen açıklamada, konfederasyonun en üst karar organı genel kurulda alınan “genel grev sebebi” kararı hatırlatıldı. 

Muvazaalı olarak taşeron işçisi adı altında çalıştırılan karayolu işçilerinin, kesinleşmiş yargı karanına rağmen kadroya alınmamaları nedeniyle verdikleri mücadelenin, Ağaç-İş Sendikasının Kütahya’da 230 işçiyle sürdürdüğü grev ve yurdun çeşitli bölgelerinde hak ve özgürlükleri için sürdürülen haklı ve meşru mücadelelerin deteklendiği belirtilen açıklamada, Ailenin ve Nüfusun Korunması Paketi kapsamında Meclis'e sunulan özel istihdam bürolarına ilişkin düzenlemeyle ilgili “Kanun taslağında, özel istihdam bürolarının görevlerinin düzenlenerek, faaliyetleri arasına geçici iş ilişkisi kurma yetkisinin verilmesini, gerek usul gerek içeriği itibariyle doğru bulmamaktadır. Benzeri düzenleme, 2009 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan bir kanun tasarısı içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilmiş, görüşülerek kabul edilen tasarı, Sayın 11. Cumhurbaşkanımız tarafından, başta Konfederasyonumuz olmak üzere işçi kesiminin haklı tepkileri dikkate alınarak, onaylanmamıştır” denildi. 

'ERTELEME DEĞİL GREV YASAĞI'

Bakanlar Kurulu kararıyla metal işçilerinin grevinin ertelenmesiyle iktidarın işçi haklarına ilişkin tutumunu bir kez daha ortaya koyduğu kaydedilen açıklamada, grev hakkının işçi sınıfının büyük mücadeleler sonunda elde ettiği bir hak olduüu ifade edildi. Grev hakkının uluslararası sözleşmelerle güvence altına alındığı belirtilen açıklamada, grev hakkının kullanımının hükümet tarafından engellendiği vurgulandı. Daha önce Türk-İş'e bağlı sendikaların da Türk Hava Yolları (THY) grevi ve Paşabahçe grevinin “genel sağlık ve milli güvenlik” gerekçesiyle ertelendiği hatırlatılan açıklamada, “Şimdi de metal işkolunda yine grev ertelemesi kararı alınmıştır. Bu grev ertelemesi değil açıkça grev yasağıdır” denildi. 

İŞ GÜVENLİĞİ YASASINA TEPKİ

Meclis'te görüşülmekte olan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı kanunlarda Değişiklik” yapılmasına dair Kanun Tasarısı konusuna da değinilen açıklamada, yeraltı maden işyerlerindeki çalışma şartları ve süreleriyle ilgili bazı olumlu değişiklikler yapıldığı ancal iş kazalarının önlenmesine yönelik tedbirleri kapsaması gereken düzenlemelerde, işçi kesiminin ikazına rağmen, koruyucu malzemesini kullanmayan işçinin tazminatsız olarak iş sözleşmesinin feshedilmesine imkan verildiğine dikkat çekildi. Açıklamada, “Örgütlenmenin mümkün olamayacağı, işçinin korumasız kalacağı a-tipik çalışma kapsamında olan uzaktan çalışmanın kabul edilmesi ile sanayiden sayılan işler hariç diğer işlerde günlük gece çalışma süresinde 7,5 saatlik sınırın kaldırılması da, Türk-İş Başkanlar Kurulu tarafından, esnek istihdamı amaçlayan kabul edilemez düzenlemeler olarak görülmektedir. Soma’da meydana gelen işazası sonucu kapatılan maden ocaklarında şehit olan ve işten çıkarılan yaklaşık 2.850 işçinin, başta kıdem tazminatı olmak üzere tüm yasal hakları bir an önce ödenmelidir” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Çanakkale'ye gelmeyin, Yerevan'a gidin'

SONRAKİ HABER

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Kanal İstanbul yanıtı: Bir kişi değil, 16 milyon insan bilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa