05 Şubat 2015 14:30

Şehirden çıkması yasaklanan öğrenciye ailesinden destek

Erzurum’da katıldığı Lice eylemeleri gerekçe gösterilerek gözaltına alındıktan sonra denetimli serbestlikle bırakılarak şehir dışına çıkma yasağı verilen Atatürk Üniversitesi öğrencisi Mehmet Emin Güneşsu, yarıyıl tatilinde ailesinin yanına gidemeyince annesi ve kardeşi ona destek olmak için Erzurum’a gelerek, yarıyıl tatilini birlikte geçirdi.

Paylaş

Erzurum’da 2013 yılındaki Lice protestolarına katıldıkları gerekçesiyle 11 Kasım 2014 tarihinde eş zamanlı olarak yapılan ev baskınlarından gözaltına alınan 8 kişiden, Atatürk Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi Mehmet Emin Güneşsu hakkında çıkarıldığı mahkemece “denetimli serbestlik” ve “şehir dışına çıkma yasağı” verildi. Haftada iki gün emniyete gidip imza veren Güneşsu, şehir dışına çıkma yasağı getirildiği için yarıyıl tatilinde ailesinin yaşadığı İstanbul’a gidemedi. Bunun üzerine Anne Kudret Günesşsu ve 11 yaşındaki kardeşi Rozerin Güneşsu Erzurum’a gelerek, tatili birlikte geçirdi. 

‘OĞLUM YANLIŞ BİR ŞEY YAPMADI'

Oğlunun yanlış bir şey yapmadığını dile getiren Güneşsu, “En demokratik hakkını kullanmıştır. Hiç bir kanıt olmadan oğlumu sadece yıldırmak ve eğitim hakkının engellemesidir. Eğer verecekleri cezayla oğlum gelmiyorsa biz geliriz. Çocuklarımızı yalnız bırakmayız. Buraya gelmemizin nedeni oğlumun çok fazla baskı altında tutulması ve bilinçli olarak gözaltıların olması. Şehir dışına çıkma yasağı vardı biz de o yüzden geldik. Oğlum hasta ve çok baskı altında tutuluyor” diye konuştu.

‘KÜRT ÖĞRENCİLER BASKI ALTINDA'

Erzurum’da Kürt öğrencilere yönelik sistemli ve kapsamlı bir baskının olduğuna dikkat çeken Güneşsu, ailelerin çocuklarına arka çıkarak destek vermeleri gerektiğinin altını çizdi. Güneşsu, “Erzurum’da Kürt öğrenciler sürekli baskı altında tutuluyor. Sadece Emin üzerinde değil Kürt öğrencilerin neredeyse tamamı üzerinde aynı baskı var. Öğrenciler fişleniyor. Tek başlarına dolaşamayacak hale geliyorlar. Her yerde onlara karşı bir saldırı olabilir. Yani o çekince var sürekli üzerlerinde. Gerek sivil halk gerekse polisler tarafından ve devamında üniversite yönetimi tarafından okullarından edilmek isteniliyor. Bu durumlar karşısında tüm öğrenci velilerinin çocuklarına arka çıkıp destek vermeleri gerekir. Bu sorunlarla öğrenciler tek başlarına bırakılmamalı. Onlara bu konuda yardımcı olup destek çıkmak gerekir” ifadelerini kullandı. 

‘PSİKOLOJİM BOZULDU' 

Sürekli baskı altında tutulup sivil polislerce takip edildiklerini vurgulayan Mehmet Emin Güneşsu ise bu nedenle birçok sınavına giremediği için psikolojisinin bozulduğunu dile getirdi. Güneşsu, “Üç aylık bir süre beni denetimli serbestliğe mahkûm ettiler. Sınavlarıma doğru düzgün giremedim. Dolaysıyla psikolojim bozuldu. Devletin Kürt öğrenciler üzerinde uyguladığı politikalara maruz kalan sadece ben değilim, bütün arkadaşlarımız despot zihniyete maruz kalıyoruz. Evlerimize kadar sivil polislerce takip ediliyoruz. Sürekli gözetim altında tutuluyoruz” dedi. (Erzurum/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Boko Haram, Kamerun’da 100 kişiyi öldürdü

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa